Компанијата „Магна” потврди инвестиција во државава, најави Анѓушев

Компанијата за производство на ретровизори и огледала за автомобилската индустрија, „Магна” ја потврди својата инвестиција и таа ќе биде предмет на одлука во следниот период, информира денеска на прес-конференција вицепремиерот за економски прашања во заминување Кочо Анѓушев.

„Магна” моментно регистрира фирма во државава, а останатите детали за инвестицијата ќе бидат соопштени дополнително.

Анѓушев и премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција најавија и дека американската компанија од автромобилската индустрија „Дура Аутомтив Системс” ќе отвори две нови фабрики во ТИРЗ Скопје, каде веќе има пробно производство на својот прв капацитет.

 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе