Од вечер на полноќ

Горивата поскапуваат од 0,5 до 1 денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,53 % во однос на досегашните малопродажни цени, односно зголемување од 0,5 до 1 денар.

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)  се зголемуваат за 0,50 денар за литар и со тоа малопродажната цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 63,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 53,00 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95 и на Еуродизел (Д-Е V) се зголемуваат за 1,00 денар/литар и со тоа малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 61,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) ќе изнесува 53,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,605 ден/кг и од вечерва на полноќ ќе изнесува 26,585 ден/кг.

 

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе