Од ноќеска на полноќ

Горивата поевтинуваат за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 0,69 % од ноќеска на полноќ.

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денар/литар. Цената на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 57,00 ден/лит, на Еуросупер БС-98  59,00 ден/лит, а на Еуродизел (Д-Е V) 49,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува на исто ниво како и во одлуката од 26.05.2020 година и ќе изнесува 37,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,167 ден/кг и ќе изнесува 23,260 ден/кг.

 

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе