Европската комисија одлучи, квотите за македонскиот челик остануваат

Европската комисија одлучи квотите за извоз на челик и алумуниум во Европската унија, кои веќе 10 месеци се во сила ќе продолжат и во следните три години.

Македонските компании веќе се известени за одлуката која ќе почне да се применува од следниот месец.

Владата наведе дека штетите од оваа мерка нема да се одразат на економијата.

Стопанската комора бара производителите на железо и челик да бидат заштитени. Но и другите давачки што фирмите ги имаат кон Унијата да бидат одложени до конечното влегување во европското семејство.

Проценките на производителите се дека годишно Македонија ќе губи најмалку 100 милиони евра.

Македонските  компании 70 до 80% од производите ги извезуваат во Унијата со години наназад. Компании не можат да најдат алтернативен пазар каде би ги продавале производите.

Воведувањето на квотите уследи откако американската администрација еднострано воведе царини за увоз на челик и алуминиум од Европа. 

 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе