Вечерва по полноќ

Дизелот пак поскапува, ќе биде за 7,5 денари поскап од бензинот

Од вечерва по полноќ за 3 денари ќе поскапи дизел горивото и неговата цена ќе изнесува 96,5 денари, што ќе биде за 7,5 денари повисока од цената на бензинот од 95 октани. И нафтата за домаќинствата поскапува за три денари, а цената на бензинот не се менува.

По полноќ цените на нафтените деривати ќе бидат:

- Моторен бензин - Еуросупер БС - 95  - 89,00 (денари/литар)
- Моторен бензин - Еуросупер БС - 98  - 91,50 (денари/литар)
- Дизел гориво - Еуродизел БС (Д-Е V) - 96,50 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 93,00 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 51,686 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 0,719%, кај дизелот зголемување во просек за 3,631%, кај екстра лесното масло зголемување во просек за 3,658% и кај мазутот зголемување во просек за околу 0,553%, велат од Регулаторната комисија за енергетика која ја донесе одлуката за поскапувањето на дизелот и нафтата за домаќинствата.

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе