Од ноќеска на полноќ

Цената на бензинот и дизелот се намалува за половина денар по литар

Од ноќеска на полноќ бензинот и дизел горивото поевтинуваат за половина денар по литар, додека цената на нафтата за домаќинствата останува непроменета, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги соопшти дека со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 % во однос на Одлуката од 9 август и дека се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС за 0,195 денар/килограм.

Од 17.8.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 95 71,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 73,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 62,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 36,681 (денари/килограм)

 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе