РКЕ

Цената на бензинот непроменета, дизелот поскапува за 0,5 денари

Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од утре се зголемуваат за 0,50 денари по литар, а на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 остануваат непроменети, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе биде 62, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 52 денари за литар.

Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 и натаму ќе се продава за 69,5, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 71,5 денари.

За 1,163 денари се зголемува цената на мазутот М-1 НС и еден килограм ќе чини 35,343 денари.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе