Од ноќеска на полноќ

Бензинот поевтинува за половина денар, дизелот останува со иста цена

Бензинот од 95 и 98 октани, како и нафтата за домаќинствата  од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена пониска за 0,5 денари по литар. Цената на дизел горивото останува по иста цена. Само мазутот ќе поскапи.

Од денеска на полноќ цените на бензините ќе се намалат во просек за 0,27 проценти.

Еуеросупер БС – 95 ќе чини 74,50 денари/литар, Еуросупер БС – 98 ќе се продава по цена од 76,50 денари, дизел горивото за 66,50 денари, екстра лесното 1 (ЕЛ-1) 65,50 денари, а мазутот ќе чини 41,543 денари за килограм, односно неговата цена се зголеува за 0,298 денар/килограм.

 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе