Од ноќеска на полноќ

Бензинот оди еден денар подолу, дизелот поевтинува за 1,5 денари

Од вечерва на полноќ се намалуваат цените на нафтените деривати - бензинот ќе поевтини за еден денар по литар, додека дизел горивото за 1,5 денари по литар. Поевтинувањето е резултат на намалување на цените на светските берзи, велат од Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 денар/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 денар/литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и наведе дека се намалува и цената на мазутот.

Од ноќеска по полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 95 66,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 68,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 55,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 44,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 34,426 (денари/килограм)

Регулаторната комисија вели дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување: кај бензинот за 4,255%, кај дизелот за 5,212%, кај екстра лесното масло за 5,258% и кај мазутот за 4,219 %.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе