Од ноќеска на полноќ

Бензините поскапи за половина денар, дизелот поевтинува

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство ќе бидат поевтини за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Литар Еуросупер БС-95 ќе се продава за 69 денари,  а Еуросупер БС-98 за 71 денар. Новата цена на Еуродизел (Д-Е V) изнесува 61 денар, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 50,50 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,110 денари и килограм ќе чини 34,739 денари.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,13 проценти.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе