Од ноќеска на полноќ

Бензините поскапи за еден, дизелот за 1,5 денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на горивата за еден до 1,5 денар од вечер на полноќ.

Со денешната одлука малопродажните цени на бензините Еуеосупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1 денар за литар, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денар за литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,020 денари за килограм  

По полноќ бензинот Еуросупер БС - 95 ќе чини 60,5 денари за литар, а Еуросупер БС - 98 ќе се продава за 62,5 денари за литар. Дизел горивото ќе чини 53 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство, 53 денари за литар. Цената на Мазут М-1 НС ќе биде 28,501 денари за килограм.

„Одлуката за зголемување на нафтените деривати е резултат на растот на берзанските цени на суровата нафта и нафтените продукти. Растот на светските берзи на референтните цени на суровата нафта и нафтените деривати се должи поради неколку фактори и тоа: оптимизмот што ја предизвика информацијата за почеток на масовно вакцинирање, враќањето во нормала на индустрискиот сектор во Европа, што пак предизвикува зголемување на побарувачката, а од друга страна го имаме третиот фактор а тоа е недефинираната идна стратегија за производство кај земјите на ОПЕК и коалицијата, што резултира со намалување на залихите од сурова нафта од почетокот на пандемијата“, изјави Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. 

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе