Од вечер на полноќ

Бензините поскапи, дизелот поевтин за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска донесе одлука за зголемување на цените на бензините за половина денар и намалување на цените на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство исто така за половина денар.

Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 0,50 денари/литар и од вечер на полноќ ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава по 77 денари/литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 за 79 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава по 68 денари/литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе чини 67,50 денари за литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,242 денар/килограм и сега ќе изнесува 42,135 ден/кг.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе