Бензините поевтини за половина денар, дизелот по стара цена

Малопродажните цени на нафтените деривати од вечер на полноќ се намалуваат за 0,76 отсто, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Цената на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалува за половина денар, а цената на Еуродизел (Д-Е V) останува иста.

Еуросупер БС-95 од полноќ ќе се продава по 67,00 денари/литар, Еуросупер БС-98 за 69 денари/литар, малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,513 ден/кг и сега ќе изнесува 34,266 ден/кг., а Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) горивото ќе чини 57,50  денари/литар.

 

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе