Од вечер на полноќ

Бензините поевтини за 3 денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,13%, со што малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 3,00 денари/литар. Цените на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од вечер на полноќ моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 102,5 денари/литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по 104,5 денари/литар, цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува 100 денари/литар, на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 98 денари/литар, а на мазутот М-1 НС 50,903 денари/килограм.

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе