Економија

АД ЕСМ на 26.11.2022 година произведе 10.609 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.864 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.745 MWh, информираа од ЕСМ.

27 Ноември 2022 - 12:05

Процесот за снабдување со поевтина електрична енергија за клучните субјекти по одлуката на Владата тече непречено и без никаков застој, и сите пријавени кои исполнуваат услови ќе добијат електрична енергија од ЕСМ Продажба од 1 декември, соопштија од ЕСМ Продажба. Оттаму ги отфрлаат како неосновани изјави од страна на „одредени претставници од стопански асоцијации во кои без аргументи и надвор од вистината се критикува процесот и се изнесуваат паушални оценки дека истиот е запрен, како и критики за службите кои истиот го спроведуваат“.

27 Ноември 2022 - 11:37

Согласно препораките од Владата, Министерството за транспорт и врски спроведе мерки ненарушувајќи го процесот на работа и заштеди 47 отсто електрична енергија во октомври 2022 година, споредбено со истиот месец минатата година, информираа од министерството.

27 Ноември 2022 - 11:23

Од македонскиот оператор на електропреносен систем (МЕПСО) информираат дека во насока на искористување на добрите временските прилики, деновиве во трансформаторската станица (ТС) „Битола 2" се вршат засилени ремонтни активности согласно договорот за ревитализација на високонапонската опрема во оваа трафостаница. Овој проект опфаќа замена на 67 раставувачи на 400 kV и 110 kV напонско ниво, замена на 114 потпорни изолатори и поставување на 75 мерни трансформатори на 110 kV напонско ниво а во моментов се работи на реконструкција на 400 kV поле на енергетскиот трансформатор број 2.

27 Ноември 2022 - 11:05

Согласно одлуката на Советот на Европската Унија, Хрватска од 1 јануари 2023 година се приклучува кон евро-зоната па хрватската куна ќе биде официјално парично средство заклучно со 31 декември 2022 година, соопштија од Народна банка.

27 Ноември 2022 - 09:33

Речиси и да нема повозбудлив викенд од овој – Блек фрајдеј понудите и официјално започнаа во Фешн груп.

27 Ноември 2022 - 07:14

Топланата Скопје Север има 15 вработени и со парно греење снабдува 500 домови во скопските населби Чаир и Бутел. Од 2005 година оваа компанија нема лиценца за вршење на оваа дејност, ни потврдија од Регулаторната комисија за енергетика. Освен лиценца за работа, од минатата недела топланата на своја рака и без одобрување за премин на алтернативно гориво од Град Скопје почнала да работи на мазут. На сето ова директорот на топланата Куштрим Рамадани има само еден одговор за новинарката на МКД.мк – „Пи*ка ти материна“!

26 Ноември 2022 - 15:36

Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка", Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на фабриката „Брилијант" во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка".

26 Ноември 2022 - 15:36

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски заедно со директорот на Јавно претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми и премиерот Димитар Ковачевски, денеска извршија увид на делницата Крупиште-Кочани, што претставува втора фаза од изградбата на новиот експресен пат Штип-Кочани. Оваа делница е во должина од 13,75 километри. 

26 Ноември 2022 - 14:22

Изградбата на топловодот од РЕК до Битола се одвива побрзо од планираното, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски при извршениот увид во градежните работи на топловодот.

26 Ноември 2022 - 12:04

Владата вчера го одобри предлог-проектот за стратешка инвестиција во ски-центарот Попова Шапка. Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека има сериозен понудувач за развој на ски - центарот Попова Шапка - компанија од Јужен Тирол, „Техно алпин". Компанијата има 2.400 клиенти во 55 земји, главно скијачки-центри. Во Италија таа управува со над 1.200 километри патеки во 12 скијачки области на Доломитските Алпи. Ко-сопственикот и извршен директор на „ТехноАлпин“, Ерих Гумерер, е сопственик на фирмата „Витоша–ски“, која сега го развива и скијачкиот центар на планината Витоша кај Софија.

26 Ноември 2022 - 09:26

Народната банка (НБРМ) ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера, соопштија од банката. Особено значајна новина за потрошувачите, велат од банката, ќе биде олеснетото споредување на надоместоците за услугите поврзани со платежната сметка. За оваа цел, Народната банка ќе објави листа на 11 најрепрезентативни услуги поврзани со платежна сметка кои потрошувачите најчесто ги користат.

26 Ноември 2022 - 09:22

Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и мора да помине низ посебна процедура, за да се транспортира на градската депонија „Трештена скала". Кирил Нашков, претставник на штипските текстилни конфекции во текстилниот кластер за МИА вели дека токму тој отпад е неубава слика пред странските партнери, кога ги посетуваат фабричките погони, за склучување нови договори.

26 Ноември 2022 - 08:32

Рекордни 17 возила за одржување на хигиена во урбани средини, неделава излегоа од погоните на Брако и се испорачани кон метрополите во пет европски земји.

25 Ноември 2022 - 19:34

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше работна средба со делегација на Стопанската комора предводена од нејзиниот претседател Бранко Азески, на која се разговараше за зајакнување на соработката на полето на евроинтеграциите и учеството на бизнис секторот во процесот на преговори.

25 Ноември 2022 - 13:58

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе