Австралија

Трето полувреме по вчерашните протести, во Мелбурн расистички графити по објектите на македонската заедница (ФОТО)

Македонската заедница во Мелбурн е шокирана од расистичките графити испишани по објектите на македонските клубови и црква, јавуваат австралиските медиуми.„Смрт на сите" беше испишано на подот пред македонскиот фудбалски клуб.

Тензиите помеѓу грчката и македонската заедница особено се заострија по вчерашните масовни протести на Македонците во Сиднеј, Мелбурн, Перт и Бризбејн.

Претходно по улиците на Мелбурн протестираше грчката заедница која бараше промена на името на Република Македонија. Македонците од Австралија се против каква било промена на името Република Македонија.

Членовите на фудбалскиот клуб „Слога“ се шокирани од антимакедонски расистички графити испишани на зградата на нивниот клуб.

Графити се испишани и на оградата на Македонската православна црква Св. Никола во Престон, Викторија.

Питер Јасонидес, национален координатор на Пан-македонската федерација на Австралија, кој ја претставува грчката заедница од македонскиот регион во северна Грција, остро ги осуди акциите.

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе