Дијаспора

Членови на Конгресната група на пријатели на Македонија и на македонската дијаспора во САД, меѓу кои и конгресмените Дејвид Трот, Брендан Бојл, Стив Стиверс и Деби Дингел испратија писмо до државниот секретар на САД Рекс Тилерсон да ја посети Македонија, што би го зајакнало стратешкото партнерство помеѓу САД и Македонија, соопшти Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

24 Јули 2017 - 07:59

За Македонците и претставниците на македонските организации во Викторија и Австралија најавениот договор за добрососедство со Бугарија претставува евтина распродажба на националните македонски интереси, соопштија македонските организации во Австралија и за ова усвоија и испратија Резолуција до Собранието, Владата, претседателот на државата, МАНУ, МПЦ - ОА, политичките партии на Македонија...

18 Јули 2017 - 18:55

Според соопштението на Македонското меѓународно движење за човекови права од Торонто, специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц им го изјавил следново: „Неофицијално - ако бев Македонец, немаше да преговарам за моето име“.

27 Јуни 2017 - 06:02

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името.

19 Јуни 2017 - 07:26

Коалицијата помеѓу Македонска алијанса за европска интеграција и Социјалистичкото движење за интеграција во Пустец ги претстави кандидатите за пратеници за округот на Корча. 

12 Јуни 2017 - 12:40

Македонија беше тема на една од најпопуларните водечки политички емисии во САД, Вечер со Такр Карлсон на ТВ Фокс њуз. Повод за оваа емисија беше неодемнашната изјава на демократскиот претседателски кандидат на последните избори во САД, Хилари Клинтон, посочувајќи дека некои веб-страници од Македонија се исто така виновни за нејзиниот изборен пораз.

05 Јуни 2017 - 06:53

Рама „заборава" дека Македонци не живеат само во Мала Преспа, туку нив ги има и во Гора, Голо Брдо, Корча, Тирана, Драч...или над 120 илјади Македонци или како што ја нарекува Илир Мета, прекрасната македонска заедница, констатира весникот „Македониум" .

03 Јуни 2017 - 16:54

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поздрави мирната транзиција на власта во Македонија и и посака на новата влада многу успех во извршувањето на нивните должности.

02 Јуни 2017 - 09:53

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), како најголема непартиска и невладина организација на македонски иселеници во дијаспората, продолжува со соработка со парламентарното мнозинство и секоја  власт во Република Македонија низ транспрентен процес,  без разлика на партиска припадност. Во своето јавно обраќање ОМД има неколку барања упатени до Зоран Заев, мандатарот за форирање нова влада.

22 Мај 2017 - 08:42

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) од новиот мандатар за состан на новата влада бара да формира министерство за дијаспора, како начин да се продлабочат врските меѓу иселениците и Македонија.

18 Мај 2017 - 15:37

Преку Форумот за демократска Македонија ќе се слуша гласот на демократски ориентираната иселеничка заедница, глас што можеби досега се слушаше само од поединци или од помали групи. Ние сме модерни „печалбари”, „дијаспора”, „емигранти”, „иселеници”. За нас светот е глобално село, а Македонија, како мал дел од него, заслужува да има подеднакво среќни луѓе. Прогласот, што е објавен на македонски, англиски, албански, ромски, српски, турски и влашки јазик го пренесуваме во целост.

17 Мај 2017 - 09:00

Привремената влада на Македонија да спречи доделување мандат за формирање на влада на коалицијата СДСМ/ДУИ, да спречи преземање на Собранието во нивни раце и веднаш да одреди датум за нови избори, слободни и без надворешни влијанија, побара Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП).

16 Мај 2017 - 22:39

Во рамките на својата работна посета на федералната австралиска држава Западна Австралија амбасадорот и почесниот конзул на Република Македонија Веле Трпевски и Зоран Ќосески заедно со Драган Богдановски, аташе во македонската амбасада и претстедателот на Македонско-западноавстрслиската стопанска комора Крис Вржовски беа  примени од премиерот на Владата на ЗА Марк Макгауан.

16 Мај 2017 - 18:23

Македонските иселеници и дијаспора во Германија покренаа петиција за признавање на македонските возачки дозволи во Германија како рамноправни. Во Германија лицата со возачки дозволи од Македонија сѐ уште треба да полагаат тестови што е додатен трошок по џебот на Македонците.

26 Април 2017 - 20:59

„Народот е тој кој ќе одлучува за иднината на Република Македонија, а не ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или ДУИ, или пак меѓународниот или регионалниот фактор", соопштија денеска од Обединетата македонска дијаспора.

21 Март 2017 - 11:36

Историјата не е политички договор за добрососедство, туку сеопфатна студија за минатото, од која треба да се влечат поуки за сегашноста и патокази кон иднината.

повеќе

Владата и Министерстовто за култура треба да се дистанцираат од овој т.н. марш и да прекинат да го поддржуваат.

повеќе

Приказната ја почна новиот премиер со изјавата дека сме с'штиот народ, а ја продолжи екс-премиерот Георгиевски со својот пост на својот фејсбук профил.

повеќе