ВРЕМЕ

Денеска сончево, од утре заладување

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретка појава на грмежи, особено во северните и западните делови од земјата.

Во вечерните часови на места ќе има пообилен дожд, проследен со грмежи и засилен ветер. Подоцна во ноќните часови ќе настапи позначителна промена на времето проследена со северен ветер, локални врнежи од дожд и појава на грмежи.

Максималните дневни температури ќе се движат од 21 до 29 Целзиусови степени.

Утре ќе настапи значително заладување со засилен северен ветер, а во претпладневните часови сѐ уште ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе