Време

Денеска пеколно топол ден - 38 Целзиусови степени

Македонија и целиот Медитеран деновиве се под влијание на топла воздушна маса со високи дневни температури. Денеска не очекува уште еден сончев и многу топол ден.

Утринските температури беа од 11 во Берово до 20 Целзиусови степени во Скопје.

Максималните дневни температури денеска ќе бидат во Скопје 36, Тетово 33, Гостивар 34, Маврово 28, Дебар 33, Виница 34, Крива Паланка 32, Велес 36, Радоовиш 37, Берово 30. Гевгелија 38, Крушево 28, Охрид 31, Кавадарци 38, Претор 33...

Утре и претстојниот викден не очекува исто така топло и суво време, а од понеделник температурите ќе бидат уште повисоки.

Лекарите предупредуваат да не се излегува без поголема потреба од 11 до 17 часот, а треба да се пијат повеќе течности, да се јаде лесна храна, да се носи светла облека.

 

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе