Време

Денеска облачно и врнежливо, од утре снег

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално ќе наврнат над 15 л/м2. Ќе дува умерен јужен ветер.

Дневните температури ќе се движат од 4 Целзиусови степени во Маврово, Скопје 14, Охрид 11, до 18 степени во Дојран.

За утре временската прогноза е облачно и студено време со врнежи од снег и дожд. На повеќе места уште претпладне ќе се формира снежна покривка. Дневните температури ќе се движат од 1 до 7 степени.

И во петок ќе имаме студено време со повремени слаби врнежи од снег и дневни температури од 1 до 8 степени.

Во сабота времето ќе биде променливо облачно со повремен слаб снег во западните делови од земјата. Дневните температури ќе се движат од 2 до 9 степени.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе