Време

Денеска облачно и врнежливо, од утре снег

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално ќе наврнат над 15 л/м2. Ќе дува умерен јужен ветер.

Дневните температури ќе се движат од 4 Целзиусови степени во Маврово, Скопје 14, Охрид 11, до 18 степени во Дојран.

За утре временската прогноза е облачно и студено време со врнежи од снег и дожд. На повеќе места уште претпладне ќе се формира снежна покривка. Дневните температури ќе се движат од 1 до 7 степени.

И во петок ќе имаме студено време со повремени слаби врнежи од снег и дневни температури од 1 до 8 степени.

Во сабота времето ќе биде променливо облачно со повремен слаб снег во западните делови од земјата. Дневните температури ќе се движат од 2 до 9 степени.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе