Време

Денес сончево и топло со температури до 29 степени

Во Македонија денес времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а највисоката дневна температура ќе се искачи до 29 степени. Под влијание на висок воздушен притисок и утре ќе продолжи сончевото и топло време со невообичаено високи температури за овој период од годината. 

Утринските температури ќе се движат од 4 до 12 степени во сабота, односно од 3 до 11 степени во недела, додека пак максималните дневни денес ќе бидат од 21 до 29, а утре се очекуваат дневни температури од 20 до 28 степени.

Во недела во доцните попладневни и во вечерните часови ќе има зголемување на облачноста. Во понеделник и вторник под влијание на циклонска циркулација нѐ очекува промена на временската состојба, продор на влажна и постудена воздушна маса која што ќе услови поинтензивни врнежи од дожд локално и над 20 литри и осетен пад на температурите, кои што на планините над 2.000 метри ќе донесе и врнежи од снег.

Ќе дува и засилен северен и северозападен ветер што ќе достигне брзина и до 40 километри на час. Во понеделник минималните температури ќе бидат од 5 до 13 степени, а максималните од 12 до 19 степени, додека пак во вторник утринските од 2 до 10 степени, а дневните од 9 до 17 степени. 

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе