Основен суд Скопје 1

Денес пресуда за напаѓачот на Шекеринска

Основниот суд Скопје 1 денес треба да ја објави пресудата за Панче Ангелов кој е обвинет за напад на тогашната пратеничка, а сегашна министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. На минатото рочиште обвинетиот Ангелов се изјасни за виновен за нападот на Шекеринска.

Тој е еден од напаѓачите, кои за време на насилството во Собранието ја повлече за коса Шекеринска, откако беше удрена со метален статив по глава.

Според обвинението Ангелов бил во првата група која влегла во Собранието и заедно со најсилните и најнасилните луѓе се упатил директно во прес-салата. Најпрво му упатил закани на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потоа ја нападнал Шекеринска, а фрлил и шише кон други пратеници. И двајцата се здобиле со тешки телесни повреди. 

Шарената револуција ја создадоа граѓаните, но некои ја искористија за лични интереси со што директно ги навредија сите чесни и искрени учесници на протестите.

повеќе

На многумина во НАТО им е преку глава грчкото безумие со блокадите на нашата земја заради нејзиното уставно име!

повеќе

Ограничувањето на слободата на медиумите и политичкото несогласување во Турција се причина за голема загриженост за многумина, и тоа оправдано.

повеќе