Направил сообраќајка и тешко се повредил

Бегалец од „Идризово“ случајно фатен откако паднал од мотор кај Маврово и завршил во болница

Бегалец од затворот во Идризово баран за доиздржување на затворска казна, е фатен откако вчера завршил во болница со тешки повреди, по направена сообраќајка со мотор. Според официјалните информации се работи за Б.Н.(38) од гостиварско Чегране.

Од МВР ја потврдија сообраќајката и велат дека бегалецот го управувал моторот, а заедно со него била и сопатничка на возраст од 26 години од Албанија. Со моторот излетале од коловозот и двајцата завршиле во болница со тешки повреди.

„На 15.09.2020 околу 17.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека на регионалниот пат Мавровска крстосница-Маврови Анови, во близина на Врбенски манастир, мотоцикл „хонда", со швајцарски регистарски ознаки, управуван Б.Н.(38) од гостиварско Чегране, а на кој се превезувала и 26-годишната И.И. од Република Албанија, излетал од коловозот. Мотоциклистот и сопатничката се здобиле со тешки телесни повреди, констатирани во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад", каде биле пренесени за укажување лекарска помош", ни одговорија од МВР.

Според предходните информации за ова лице, Б.Н. беше приведен во мај, 2018 година за издржување на затворска казна од 3 години и 6 месеци за недозволена трговија со оружје и распрскувачки материјали.

Казната не ја доиздржал и по него откако не се вратил во затвор била распишана потерница. Полицијата го барала, но не успеала да го најде се до вчера кога направил сообраќајка.

Никој не знаел дека токму тешко повредениот е оној кој се барал за да биде вратен во затвор. Но, откако бил утврден неговиот идентитет надлежните откриле дека се работи за бегалецот Б.Н.(38).

Сега за сега тој е во болница со тешки повреди. Од неговата здравствена состојба зависи понатамошниот тек на настаните и неговото враќање во затвор.

 К.Д.

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе