Клучниот сведок во изјава за медиумите

Бајрами: Полицијата ме мачеше и тоа ќе го повторам на судењето за случајот „Сопот“

Рамадан Бајрами, клучниот сведок во случајот „Сопот“, денес во Основниот суд Скопје 1 во изјава за медиумите рече дека никогаш нема да ги заборави лицата на инспекторите од МВР што го мачеле и го терале на сила да даде лажен исказ за случајот. Сведокот вели дека изјавата дека бил мачен од полицијата ќе ја повтори и во судница. 

„Ја дадов вистинската изјава и претходно пред судот. Кога се случил настанот имам печат и пасош дека не сум бил во Македонија. Ме тераа со сила да сведочам. Сто и еден пат го кажав тоа и пак ќе го повторам истото. Помина долго време, но никогаш нема да ги заборавам лицата на инспекторите во полиција што ме малтретираа. Бев малтретиран и мачен и психички и физички и на секаков друг начин“, рече Бајрами, клучниот сведок во случајот „Сопот“.

Сведокот беше присутен и на денешното рочиште за случајот. Бајрами влезе во судница да даде исказ, но откако од судот беше повикан да сведочи, специјалниот обвинител Бајрам Рустеми побара од судот пред сведоците да бидат предложени дополнителните докази за овој случај, меѓу кои и разговор на  Гордана Јанкуловска со Сашо Мијалков. По ова, судот неговото сведочење го презакажа за следното рочиште.

Бајрами и порано пред судот раскажуваше како го мачеле десетина цивили, а инспектори од кумановската полиција го тепале. Потоа му покажале нацртана скица за настанот и имињата на осомничените кои наводно ја испланирале експлозијата, и побарале од него да ја прецрта со негов ракопис. На судот сведокот тогаш му ги покажа раните и дупките на телото, кои, според него, ги добил од малтретирањата во 2003 година.

 К.Д.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе