УТРОВО

АМСМ: Нема долги задржувања на граничниот премин Богородица

Нема подолги задржува и зголемена фрекфенција на автомобили на граничниот премин Богородица, информираат од АМСМ. Од таму утрово соопштуваат дека за влез во Грција се чека околу 15 минути од македонска страна и додаваат дека за разлика од вчерашното утро кога имаше голема фрекфенција на возила, денес интензитетот на возила е намален. 

И на останатите гранични премини за влез и излез од државава нема подолги задржувања, велат од АМСМ. Исто така, АМСМ  предупредува дека ќе има времен режим во сообраќајот  на одредени локации во земјава и тоа: поставување канделабри на делница Хиподром – Кадино, при што левата сообраќајна лента ќе биде затворена во времетраење од три месеци.  Додека на патниот правец Неготино – Демир Капија, на делот од Неготино до м.в.Острово, сообраќајот се одвива по дел од новиот автопат во должина од 4км. По овој дел сообраќајот пак се враќа на магистралниот пат Р103.

АМСМ  препорачува секаде низ земјава да се вози многу внимателно поради можни одрони.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе