Закажано судењето за „Тортура“

„Алфите“ на крајот на февруари влегуваат во судница за апсењето на Бошковски

Поранешниот прв човек на единицата „Алфа" Ивица Антевски – Пуки и уште петмина припадници на единицата на крајот на февруари ќе седнат на обвинителна клупа за апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски. Основниот суд Скопје 1 за 28 февруари го закажа судењето за случајот „Тортура".

Специјалното јавно обвинителство ги гони за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. Во оваа постапка првообвинет беше поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков. Но, судот делумно го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство и според донесената одлука, ќе им суди само на шетмината од единицата „Алфа", но не и на поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков. На оваа одлука СЈО поднесе жалба и се Апелацискиот суд треба да пресече дали и Мијалков ќе влезе во судница заедно со припадниците на единицата „Алфа".

Ваквата одлука ја донесе судијката Моника Бахчовановска од Основниот суд Скопје 1, сопруга на Владимир Бахчовановски од ВМРО-ДПМНЕ, поранешен директор на ПУИГ, Лотарија и на други јавни претпријатија.

Во предметот за апсењето на Бошкоски, во случајот „Кампања", првообвинет за тортура е ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Второобвинет во овој случај е екскомандантот на „алфите", Ивица Антевски-Пуки. Сите седум обвинети се товарат дека сториле кривично дело мачење и друго сурово нечовечко постапување и казнување од Кривичниот законик.

 

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе