Македонија

Останато од Македонија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 144-та редовна седница, ја разгледа и усвои Информацијата за формирање Работна група за презентација на Република Северна Македонија на ITU Telecom World 2019 и го задолжи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски да ја состави и предводи нашата делегација на овој настан, кој претставува можност за промоција и привлекување странски инвестиции во Македонија во сферата на телекомуникациите и ИТ секторот, како и поврзување со потенцијални партнери од областа на дигитализацијата на глобално ниво.

16 Јули 2019 - 18:45

Апликацијата МојДДВ досега ја презеле 140.000 граѓани, скенирани се вкупно 2.993.788 фискални сметки, остварен е промет од 1.572.173.704 денари, а повратот од 15 отсто од пресметаниот ДДВ изнесува 25.368.380 денари, соопшти Управата за јавни приходи.

16 Јули 2019 - 16:36

Повеќе од половина од граѓаните на Македонија сметаат дека државата се движи во погрешна насока и како најлоши области ги оценуваат здравството и правосудството, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од МКД.мк и агенцијата Маркет вижн. Граѓаните најдобро ја оценуваат работата на претседателот на државата, а најслабо на судството. Негативно мислење имаат и за работата на Специјалното јавно обвинителство и речиси половина од анкетираните сметаат дека не треба повеќе да постои. А доколку утре има парламентарни избори, повеќето граѓани би гласале за ВМРО-ДПМНЕ. 

16 Јули 2019 - 11:10

Адвокатот, Еленко Миланов, смета дека предметот на СЈО под кодното име „Империја" може да прерасне во обвинение само доколку продолжи да го работи друго јавно обвинителство, односно доколку опозицијата и власта се договорат за нов Закон за јавно обвинителство кој ќе овозможи продолжување на истрагите на СЈО, пренесува Фокус. 

16 Јули 2019 - 11:04

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски изјави дека не е задоволен од брзината со која се движат земјите од Западен Балкан кон европското семејство и смета дека Европа мора да биде поодлучна по тоа прашање.

16 Јули 2019 - 11:01

На покана на Демократското партнерство на Претставничкиот дом на САД (ХДП) претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска и утре ќе престојува во работна посета во Вашингтон, САД. Во парламентарната делегација се и потпретседателката на Собранието, Фросина Ташевска-Ременски и координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

16 Јули 2019 - 10:37

Министерот за надворешни работи Никола Димитров со пораката „никој не рече дека ќе биде лесно“ се огласи на неговиот Фејсбук профил по вчерашната акција на Обвинителството за организиран криминал и корупција, во која беа приведени Бојан Јовановски познат како Боки 13 и бизнисменот Зоран Милевски Кичеец, осомничени за примање награда за противзаконско влијание и за перење пари, како и оставката на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

16 Јули 2019 - 10:33

Обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска во вчерашната изјава по одлуките за определената мерка притвор за Бојан Јовановки и Зоран Милевски рече дека како докази во оваа постапка имаат и видеоснимки и разговори. Рускоска потврди дека Јовановски бил задржан на граничниот премин „Богородица" при обид за бегство и додаде дека обележани пари како доказ нема, но имаат обезбедено разговори и видеоснимки.

16 Јули 2019 - 10:22

Во рамките на „23-та тркалезна маса со грчката влада“ организирана од „Економист“ во Атина, на панел дискусија посветена на предизвиците во надворешната политика, ќе учествува и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

16 Јули 2019 - 10:17

Исток нѐ отпиша, Запад не нѐ запишуе! Ова е една од репликите од филмот „Среќна нова '49“, со која еднакво добро може да се опишат чувствата на Македонците во Грција. Ако Исток и Запад ги замените со Атина и Скопје. Досега можеби и имавме некаква надеж во Македонија, во Скопје, но по Преспанскиот договор Заев и Димитров си го кажаа своето. Сега само овие прослави ни останаа да покажеме дека сме Македонци, кои тука со векови живееле, велат организаторите на вчерашната прослава на Света Марина во селото Цармариново.

16 Јули 2019 - 09:39

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.

повеќе

Сè повеќе се зборува за диверзификација на приходите, наместо фаворизирање само еден извор на финансирање.

повеќе