Македонија

Останато од Македонија

Фирмите и самостојните вршители на дејност за мерката за помош за исплата на плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да аплицираат до 30 април годинава, објави заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски на својот фејсбук профил.

14 Април 2021 - 18:31

Водечкиот бренд за прочистувачи на воздух Блуер (Blueair) денеска објави дека независните тестирања на моделот Блуер хелт протект (Blueair Health Protect 7400) потврдија дека тој целосно го отстранува живиот коронавирус (SARS-CoV-2) од воздухот. Со тоа, прочистувачот на воздух Blueair Health Protect и официјално е првиот во светот кој потврдено и докажано го уништува живиот коронавирус од воздухот во затворени простории.

14 Април 2021 - 12:45

Битолска млекара е единствената компанија од млечната индустрија во земјата што го доби сертификатот „Фер со потрошувачот“. Освен потврдениот висок квалитет на производите, Бимилк со сертификатот се стекна и заради покажаната грижа за безбедноста и здравјето на потрошувачите, изградениот однос, транспарентноста и едукацијата. Следејќи ги и придржувајќи се на високите стандарди за работа, во однос на квалитетот на производите, воспоставувањето двонасочна комуникација како и создавање портфолио според потребите на потрошувачите, Бимилк грижата за задоволството на потрошувачот ја постави како свој врвен приоритет, што се потврдува со овој сертификат, велат од компанијата.

14 Април 2021 - 12:31

Царинската управа денеска одбележува 29 години од постоењето како самостојна државна институција. Директорот на Царинската управа Горан Сугарески во видео обраќање оцени дека и покрај сите предизвици предизвикани од пандемијата, Царинската управа успеала да ги реализира сите планирани активности изминатата година.

14 Април 2021 - 11:53

Последниот тендер на МВР за високи специјални чизми распишан лани во септември сѐ уште не е завршен. Претходниот тендер за истите чизми беше поништен. Полицијата веќе неколку години има потреба од 8.550 пара чизми, меѓутоа работата никако да се заврши. Последниот тендер од 3 септември минатат година заврши на Управен суд со потврдување на првичната одлука за Мега спорт и покрај трите поинакви решенија на Државната комисија за жалби по јавни набавки чиј претседател е Кирил Каранфилов.

14 Април 2021 - 11:25

Изнудената оставка на Рашковски пропратена со арогантен напад на јавноста не е преземање на одговорност. Драги Рашковски има и тоа колку многу причини да одговара, почнувајќи од скандалот Леонардо, преку САРХЕМС, па до најновиот скандал со набавката на софтверот на МВР, но и за непријавениот имот, џип и хациенда, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

14 Април 2021 - 11:04

Синдикатот на полиција во Македонија информира дека поради притисоци, малтретирање и мобинг неодамна МВР го напушти уште еден припадник и нивни член, полициски службеник од СВР Куманово. Се работи за млад и чесен припадник на полицијата, кој од моментот на неговото вработување, учествувал во извршување на најсложени полициски задачи, истовремено бил ангажиран и како припадник на Посебната единица на полиција покажувајќи висок степен на професионалност и посветеност во работењето, информира Синдикатот.

14 Април 2021 - 10:17

Во текот на минатата година вкупниот приход од царини, ДДВ, акцизи и од други надоместоци е повисок за 4,8 отсто во однос на планираното, рече премиерот Зоран Заев честитајќи им го на вработените Денот на Царинската управа. Тој оцени дека овие показатели на годишно ниво, во време кога заради пандемијата значително е намален интензитетот на економијата и трговија, докажува дека со чесно и професионално работење царинските службеници се потврдија како еден од најголемите учесници во полнењето на буџетот.

14 Април 2021 - 09:53

Драги Рашковски утрово на својот фејсбук-профил ја објави оставката од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата и на стратешки проекти. Датумот на писмото до премиерот Зоран Заев е 12 април. Повлекувањето е поврзано со зачувување на достоинството и интегритетот, напиша Рашковски во оставката. Неговото име во последниот период е поврзано со многу скандали, тендери, непријавен имот, злоупотреби на службената должност...

14 Април 2021 - 08:01

Законите од петтиот пакет антикризни мерки денеска се на дневен ред на собраниската Комисија за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија.

14 Април 2021 - 07:19

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе