Култура

Останато од Култура

Промоцијата на новата книга „Обликот на храмот“ од Викторија Поп Стефанија ќе се одржи во Музеј на град Скопје, на 17 ноември, со почеток од 18 часот. Книгата во издание на издавачката куќа „Магор“ од Скопје ќе ја промовираат отец Стефан Санџаковски и проф. Иван Додовски, а воведна реч ќе одржи акад. Георги Старделов. Промоцијата ќе биде проследена со музички перформанс на кавал на виртуозот Гоце Димовски.

16 Ноември 2017 - 18:02

Издавачката куќа „Готен“ организира книжевна вечер со словенечкиот писател Миха Мацини, која ќе се одржи во „Кино Култура“, на 17 ноември, со почеток во 20 часот. Разговорот со Миха Мацини ќе го води Владимир Јанковски.

16 Ноември 2017 - 17:35

Во галеријата „Борко Лазески“ на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп на 17 ноември, во 19 часот, ќе биде поставена уметничката инсталација „365 килограми живот“ на уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија, кој живее и работи во Скопје.

16 Ноември 2017 - 17:09

Во Археолошкиот музеј на Македонија, на 17 ноември, во Конференциската сала, во 12 часот, ќе биде промовиран вториот број на меѓународното студентско списание за археологија и историја на уметноста „Аксиос“ (Axios), во издаваштво на Студентското археолошко здружение „Аксиос“ од Скопје, а потпомогнато од Министерството за култура на Република Македонија.

16 Ноември 2017 - 16:45

Дирекцијата за култура и уметност, во соработка со турскиот институт „Јунус Емре“, а во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“, на 16 ноември во Дом на АРМ, со почеток во 20 часот, го организира концертот на „Елиф чаглар џез квартет“ (Турција), во кој настапуваат Елиф Чаглар (вокал), Чагри Сетел (пијано), Волкан Хурсевер (контрабас) и Едиз Хафизоглу (тапани).

16 Ноември 2017 - 16:12

Издавачката куќа „Прозарт Медиа“ деновиве го објави романот „Царевиот лудак“ од естонскиот писател Јан Крос, повеќе пати номиниран за Нобелова награда за книжевност.

16 Ноември 2017 - 13:28

Во амфитеатарот на универзитетот ФОН, на 16 ноември, во 18 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Живот во кутија“ на новинарот Томислав Кежаровски, провокативно, трогателно, но пред сè, искрено сведоштво за речиси двете години, поминати зад решетки и во куќен притвор и за причините и последиците на хоророт што го преживуваа тој и неговото семејство.

16 Ноември 2017 - 12:05

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје на 16 ноември (четврток) 2017 година, во спомен-собата на Миладиновци, со почеток во 12 часот, ќе се одржи Книжевно пладне посветено на Лилјана Пандева, добитник на престижната награда „Стале Попов“ на Друштвото на писателите на Македонија, за најдобра прозна книга за 2016 година со романот „Доилката“. За творештвото на Пандева ќе зборува Гоце Ристовски.

16 Ноември 2017 - 11:35

На третиот интернационален пијано-натпревар „Triomphe de l'Art“, кој се одржа од 6 до 11 ноември во Големата сала на Кралскиот конзерваториум во Брисел (Белгија), на кој учествуваа 40 пијанисти од 15 држави: Белгија, САД, Холандија, Франција, Јапонија, Грција, Хрватска, Шпанија, Италија, Македонија, Русија, Аустралија, Кина, Србија и Чешка, нашиот пијанист Арда Мустафаоглу, како единствен натпреварувач од Македонија, го освои третото место во неговата категорија.

16 Ноември 2017 - 09:36

Премиерната изведба на претставата „Бракот е брак“, работена според „Просидба“ од А.П. Чехов, со адаптација и режија на Теа Беговска, ќе се одржи на 15 ноември, во 20 часот, во Театар Комедија. Сценографијата е на Сергеј Светозарев, костимографијата на Марта Дојчиновска, додека музиката во живо ќе ја изведува младиот Енес Беговски.

15 Ноември 2017 - 17:57

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе