Театар и филм

Обединета македонска дијаспора, една од најголемите организации на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда Оскар за која е номинаран и нашиот документарен филм „Медена земја“.

06 Февруари 2020 - 20:47

Актерот Кирк Даглас, филмската легенда со шестдецениска кариера, почина на 103 години.

06 Февруари 2020 - 08:06

По речиси две децении велешани повторно ќе добијат кино со најсофистицирана опрема за прикажување дигитално кино, а ќе биде сместено во салата „Бели мугри“ на локалната библиотека, односно во склоп на Младинскиот креативен центар, кој тука ќе профинкционира до крајот на февруари или почетокот на март.

02 Февруари 2020 - 11:56

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес на 6 февруари на малата сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Сара“ од Катерина Момева во режија на Елеонора Теова. Тоа ќе биде втора премиера на Велешкиот театар за сезоната 2020 која ја реализира од сопствени средства.

02 Февруари 2020 - 11:47

Добитниците на Оскар за најдобро филмско остварување во 2019-та во 24 категории ќе ги дознаеме идниот понеделник. Петчлената филмска екипа на „Медена земја“ и протагонистката во филмот – пчеларката Атиџе Муратова, ќе бидат меѓу холивудската елита во театарот „Долби“ во Лос Анџелес на 92-то доделување на најпознатата филмска награда.

02 Февруари 2020 - 08:22

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола минатата година на матичната сцена изведе 135 претстави кои ги виделе 27.965 посетители.

30 Јануари 2020 - 11:22

Македонскиот филм е првиот што е номиниран и за најдобар документарец и за најдобар меѓународен филм, вели Њујорк тајмс.

24 Јануари 2020 - 22:13

Во кино „Одеон" во Софија вечер од 18.30 часот ќе биде прикажан филмот „Манаки – приказна во слики" во режија на Роберт Јанкулоски, кој ја прикажува фотографската работа на Јанаки и Милтон Манаки, првите сниматели на Балканот.

23 Јануари 2020 - 08:35

Џонс, на кого во 2015 година му беше дијагностицирана деменција, беше главната режисерска сила на филмовите на Монти пајтон, како и плоден креатор на ТВ-документарци и книги за деца.

22 Јануари 2020 - 14:22

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја" е зачудудувачки филм.

19 Јануари 2020 - 12:07

Театар Комедија соопшти дека минатата година имал рекордна посетеност односно 46.609 гледачи и 179 изведени претстави. Ансамблот на овој театар во 2019 имал пет премиери – четири на големата сцена и една на мала сцена.

17 Јануари 2020 - 13:23

На 25 јануари на специјална проекција во словенечката Кинотека, првпат во Љубљана ќе се одржи проекција на „Медена земја". Филмот кој е наш двоен кандидат за „Оскар" ќе биде прикажан само еднаш и тоа како дел од фестивалот „балКам". На проекцијата ќе биде присутен и дел од тимот кој работеше на филмот. 

16 Јануари 2020 - 11:09

Првиот македонски семеен долгометражен филм за деца „Стела", режисерот Стојан Вујичиќ и продуцентот Огнен Антов го најавуваат на пролет 2020 година во земјава. По двегодишни интензивни подготовки и завршено снимање во текот на летото и есента, продукциската куќа „Дрим фектори", заедно со режисерот Стојан Вујичиќ се задоволни од досега снименото за овој игран филм. Снимањето се одвивало на територијата на нашата држава во Скопје, потоа продолжило во живописниот Галичник, за да заврши во Штутгарт, Германија.

27 Декември 2019 - 13:09

Од денеска до 22 декември во Кинотеката ќе се одржува 9. Меѓународен филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје фест“, годинава под мото „Од дел до цел“.

20 Декември 2019 - 07:39

Кинотеката синоќа свечено ја одбележа 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, најуспешниот и најзначајниот игран филм во македонската кинематографија, со промоција на мапа со репродукции на постерите од светската дистрибуција на филмот и со проекција на филмот.

19 Декември 2019 - 13:02

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе