Театар и филм

Од вчера по социјалните мрежи почна да се шири спотот на песната „Налеј налеј“ снимен како дел од недоснимената серија „Македонија“. Спотот веќе има околу 100 илјади прегледи на сите платформи.

14 Јули 2020 - 08:42

Денеска и утре во паркот на МКЦ ќе се одржат бесплатни филмски проекции со почеток од 21 часот. Настаните ќе бидат реализирани по соодветен протокол, запазувајќи ги препорачаните мерки за заштита.  Бројот на маста за седење е ограничен.  

10 Јули 2020 - 05:47

Од целата своја фела добиваме поддршка за своето работење, а особено за спроведувањето на ковид– 19 мерките кои се слични со други европски агенции за филм, што е директен фидбек дека се работи за вистински решенија во вистинско време. Агенцијата за филм постои за македонскиот филм и за луѓето што работат во оваа област. Што се однесува до правното и финансиското работење на Агенцијата, во целост се запазуваат постапките пропишани со закон, вклучувајќи ги и постапките за склучување на договори и исплата на парични средства врз основа на таквите договори, се вели во реакцијата на Агенцијата за филм по најавата на Транспаренси интернешнл (ТИ) дека поднесе кривична пријава за незаконското работење на управителот Горјан Тозија.

08 Јули 2020 - 18:22

Фокусиран сум на новиот проект, на кој веќе работат копродуценти од осум земји, а дали во него ќе се вклучи и Македонија не зависи од мене, изјави за МКД.мк режисерот Милчо Манчевски по повод најновите разврски за финансиската поддршка за неговиот најнов проект „Кајмак“. Еуроимаж, фондот за културна поддршка на Советот на Европа, прашува каде е застојот со проектот на Манчевски. Филмските фондови од 7 членки на Еуроимаж се согласни да влезат во продукција на овој филм, но засега нема никаков одговор од Агенцијата за филм, против чиј директор, Горјан Тозија, вчера Транспаренси интернешнел поднесе и кривична пријава.

07 Јули 2020 - 14:41

Македонскиот филм „Снежана на крајот умира“, кој е во пост-продукција, е еден од осумте селектирани филмови во Work in progress програмата во рамките на индустриската селекција на престижниот Меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари, која се одржува до 10 јули.

07 Јули 2020 - 06:58

Од 10 до 13 јули, во дворот на Кинотека почнува летната програма, во која ќе се прикажуваат 4 современи филмови од годинешниот Европски филмски предизвик.

06 Јули 2020 - 07:05

Членови на Државната комисија за спречување на корупцијата неделава биле во посета на Агенцијата за филм и ја проверувале законитоста на работењето на директорот Горјан Тозија. Во ДКСК пристигнале неколку пријави за сомневања во законското работење на Тозија како директор на Агенцијата за филм, по кои веќе се води сериозна истрага. И Министерството за култура побарало извештај за финансиските трошења во Агенцијата.

04 Јули 2020 - 09:57

Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и аудиовизуелни дела – Еуримаж ја поддржа и првата грчко-македонска филмска копродукција „Зад стоговите сено" („Behind the Haystacks") во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу.

03 Јули 2020 - 18:05

На последното собрание на Друштво на филмските работници на Македонија за мерките донесени од Агенцијата за филм на РСМ за ургентно префрлување на рата за проектите и директната финансиска помош за независните филмски работници беше заклучено дека се донесени интервентно заради ситуацијата со светската пандемија предизвикана од вирусот ковид-19 со цел да се помогне и одржи кревката македонска кинематографија. Овие мерки беа едногласно поздравени од ДФРМ знаејќи дека во изминативе шест месеци работата на филм во државата беше во целосен застој.

03 Јули 2020 - 10:56

На последното собрание на Друштвото на филмски работници (ДФРМ) едногласно е донесена одлука во врска со годинашното издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки" дека нема да може да има традиционално издание со гости и со програма како изминатите 40 негови изданија, со оглед на фактот дека големи филмски фестивали од „А" категорија како Кан, Карлови Вари, Локарно и други беа откажани, како и со оглед на објективните состојби и последици предизвикани од пандемијата.

01 Јули 2020 - 09:41

 Денеска во Хрватска почна снимањето на филмот „Таја носеше црлена шамија“ („Nosila je rubac črleni“), хрватско-македонска копродукција во режија на Горан Дукиќ.

30 Јуни 2020 - 16:19

Македонската новинарка и филмска критичарка Сунчица Уневска, е дел од Меѓународното жири составено од најпроминентните филмски критичари во светот, кое во периодот од февруари до април оваа година ги бираше најдобрите арапски филмови за 2019 година, што вообичаено се доделуваат на Канскиот филмски фестивал.

29 Јуни 2020 - 20:08

Четири филмови од „Мобил Фестивал“ се натпреваруваа во официјална селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција чија гала вечер се одржа вчера во рамки на онлајн Филмскиот маркет на Канскиот филмски фестивал.

27 Јуни 2020 - 13:20

Kинотеката доби донација од Алкалоид во форма на средства за одржување хигиена. Во време на засилени мерки кои налагаат стриктно следење, меѓу друтото, и на протоколите за хигиена и дезинфекција, овој наш домашен фармако-хемиски гигант не заборави на институцијата која се грижи за нашето национално аудиовизулено наследство, се вели во соопштението на Кинотека на Македонија.

26 Јуни 2020 - 12:21

„Нов филмски бран" е новиот слоган на Агенцијата за фил што подразбира дека ќе се поддржуваат млади, талентирани филмаџии и ќе се залага за поцврсто мапирање во европската кинематографија поради квалитетот и стандардот на кој се инсистира.

24 Јуни 2020 - 12:59

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе