Вечерва „Огнени јазици“ од Горан Стефановски на Јутјуб-каналот на Драмски театар

На Јутјуб каналот на Драмскиот театар Скопје вечерва со почеток во 20 часот ќе се емитува преставата „Огнени јазици“ од Горан Стефановски во режија на Слободан Унковски, соопшти Драмскиот театар.

Во истото време в сабота (16 мај), публиката ќе може да ја види претставата „Кандид во земјата на чудата“ по текст на Венко Андоновски, а во режија на Сашо Миленковски.

Воедно, од Драмскиот театар додаваат дека овие претстави ќе останат на Јутјуб каналот и ќе можат да се гледаат и во иднина. 

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе