Прозборе асистентот што му го дал пиштолот на Болдвин: Шокиран сум

Асистентот на режисерот што на актерот Алек Болдвин му го даде пиштолот со кој ја уби директорката на фотографија на сетот прозборе за прв пат по трагедијата. Дејвид Халс за Њујорк пост изјави дека е „шокиран и тажен“ поради смртта на Халина Хачинс.

Фото: Твитер

„Халина Хачинс не беше само една од најталентираните луѓе со кои сум работел, туку и моја пријателка“, рече Халс.

За улогата на Халс во несреќата на 21 октомври во Ново Мексико се шпекулира откако тој им рекол на инспекторите дека требало да го провери оружјето, но дека не го сторил тоа.

Болдвин пукаше со пиштол реквизит на снимањето на вестернот и ја уби директорката на фотографија Халина Хачинс, а го рани режисерот Џоел Суза. Тие биле погодени од пиштол со стартна муниција што се користи во филмската индустрија.

Халина Хачинс (42) беше евакуирана со хеликоптер во блиската болница каде што лекарите констатирале смрт.

Екипата работеше на снимањето на филмот „Раст“.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе