„Приказна од зоолошката градина“ – премиера на Тетовскиот театар

Тетовскиот театар во соработка со Факултетот за уметност на Универзитетот во Тетово вечер од 19 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Приказна од зоолошката градина“ по текст на американскиот драматург Едвард Олби во режија на Гент Чајани.

Претставата е на албански јазик и ќе биде изведена во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“. Улогите ги толкуваат Рахим Рамадани, Берат Махмути и Гранит Вела.

Приказната се одвива во градски парк каде што двајца мажи од различни класи се среќаваат случајно. Додека зборуваат, тие споделуваат приказни и сфаќаат колку им се различни животите.

„Делото ги поставува прашањата: Колку сме неспособни да го смениме контекстот на „туѓо“ во лицето на суровиот живот што го живееме од ден на ден? Што се случува кога ќе го изгубиме чувството за живот? Како можеме да добиеме слобода без да повредиме некого“, соопшти Тетовскиот театар за новата премиера.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе