Славниот прв Џемс Бонд

Почина Шон Конери

Сер Шон Конери почина на 90-годишна возраст.

Шкотскиот актер беше најпознат по тоа што го толкуваше Џејмс Бонд, беше првиот што ја донесе улогата на големото платно и се појави во седум од шпионските трилери.

Неговата актерска кариера траеше неколку децении, а доби многубројни награди, меѓу кои и Оскар, две награди Бафта и три Златни глобуси.

Меѓу другите филмови на сер Шон беа „Лов по црвениот октомври“, „Индијана Џонс и Последниот крстоносен поход“ и „Карпата“.

Главно се сметаше за најдобриот актер што го глумел 007 во долготрајната франшиза, честопати избиран за најдобар во анкетите.

Оскарот го доби во 1988 година, кога беше прогласен за најдобар спореден актер за улогата на ирски полицаец во „Недопирливите“.

Кралицата го прогласи за витез во палатата Холирод во 2000 година.

Во август, тој го прослави својот 90-ти роденден.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе