Почина познатиот водител Лари Кинг

Познатиот американски телевизиски водител Лари Кинг почина на 87-годишна возраст, објавено е на неговиот профил на Твитер.

Фото: Твитер

Според медиумите, Кинг бил хоспитализиран во почетокот на јануари, откако бил позитивен на коронавирусот.

Ветеранот и еден од најпознатите водители на ток-шоу емисии освои многу награди во текот на својата кариера, скоро 25 години ја водеше емисијата на Си-ен-ен „Лари Кинг во живо“, а потоа се префрли на каналот РТ Америка и ја водеше емисијата „Политика“.

„Со длабока тага, Ора Медиа ја објавува смртта на нашиот коосновач, водител и пријател Лари Кинг, кој почина утрово на 87-годишна возраст во Медицинскиот центар Седарс-Синај во Лос Анџелес“, објавено е на Твитер.

Ора Медиа известува дека цели 63 години преку радио, телевизија и дигитални медиуми, со многу илјадници интервјуа и награди, Кинг оставил сведоштво за неговиот уникатен талент.

„Лари секогаш ги гледаше луѓето што ги интервјуираше како вистински ѕвезди на неговите програми, а самиот себеси се гледаше како врска помеѓу гостинот и публиката, без предрасуди. Без разлика дали го интервјуираше американскиот претседател, некој странски лидер, славна личност, личност притисната од скандал или обичен човек, Лари сакаше кратки, директни и едноставни прашања. Тој веруваше дека концизните прашања даваат најдобри одговори и не згреши во тоа верување“, наведе Ора Медиа во објавата на Твитер.

Како што потсетува Индипендент, Кинг во 1987 година имаше силен срцев удар, а во 2017 година открил дека бил лекуван од рак на белите дробови. Две години подоцна, преживеа и мозочен удар.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе