Одлични реакции во Кан за „Северен пол“, македонскиот краток филм во конкуренција за „Златна палма“

Одлични реакции и долг аплауз за „Северен пол“ на Марија Апчевска во Кан кој конкурира за „Златна палма“. „Северен пол“ вчера имаше светска премиера во Кан, информираше на Фејсбук Агенцијата за филм.

„Северен пол“ е меѓу десетте селектирани од вкупно 3.739 прегледани краткометражни филмови од страна на комитетот. Финалните 10 се во трка за освојување на престижната награда за краток филм. Победникот ќе биде објавен вечерва, на свеченото затварање на фестивалот на 17 јули. Ова е прв македонски филм воопшто што ќе се трка за престижната „Златна палма“.

Како што објави на Фејсбук Агенцијата за филм на проекциите присуствуваа сите филмски екипи на селектираните филмови, а на сцена биле претставени и режисерите, по што биле поздравени со долг аплауз.

„Салата ‘Дебиси’ беше преполна со публика, од која имаше одлични реакции за нашиот филм“, вели Агенцијата.

Во македонскиот тим за Кан се и продуцентот Роберт Насков, актерката Антонија Белазелкоска, како и многубројна екипа од Агенцијата.

Ова е огромен успех за поновата македонска кинематографија и прв краток филм кој во самостојна Македонија успеал да влезе во некоја од главните натпреварувачки категорија на фестивалот од А-категорија.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе