На повеќе локации низ Скопје

„Кино око“ почна да го снима „Здив“, краток филм за аерозагадувањето

Продукцијата „Кино око“ почна да го снима краткиот игран филм „Здив“, во режија на Радован Петровиќ.

Филмот ќе се снима на локации низ Скопје и ја третира темата на аерозагадувањето.

Главните улоги ги толкуваат Верица Недеска Трајкова, Зоран Љутков, Анастасија Аневска и Ториан Азгоур.

Директор на фотографија е Андреј Лембанов, костимограф Жаклина Крстевска, шминкер Ирена Сенокозлиевска, сценограф Симо Бранов, а продуценти се Сања Тодоровска Арсова и Роберт Насков.

Проектот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе