Катерина Коцевска в.д. директорка на Драмски театар

Актерката Катерина Коцевска е нова в.д. директорка на Драмски театар, избрана од вработените, информираат од Министерството за култура.

Коцевска е речиси 37 години член на ансамблот на Драмски. Остварила над 30 улоги, за кои добила повеќе странски и домашни награди, меѓу кои е и онаа за најдобро актерско остварување на МТФ „Војдан Чернодрински“, за ликот на Олга во претставата „Карамазови“. Таа е и уметнички директор на фестивалот „Војдан Чернодрински“.

Пред неколку дена досегашната директорка Викторија Рангелова–Петровска беше разрешена од премиерот Заев, како дел од проветрувањата во институциите, во текот на летото, а минатата недела поднесе оставка на функцијата.

Од утре тече шестмесечниот мандат на Коцевска како в.д. директорка, а во овој период Министерстовото за култура треба да распише оглас за избор на директор на Драмски.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе