Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ доби уште две награди

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија" на Теона Стругар Митевска освои две награди на „Деа Филмски Фестивал“ во Тирана што се одржа од 2 до 8 мај.

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ ја доби главната награда за најдобар филм, а Зорица Нушева за улогата на Петрунија е прогласена за најдобра актерка.

Наградите ги додели петчленото жити предводено од Холанѓанката Клаудија Лансгенберг.

На церемонијата во Тирана присуствуваа актерите Зорица Нушева и Џевдет Јашари, кои ги примија наградите.

„Петрунија во месец мај ќе биде преставен на уште два фестивала. По Тирана патува во Романија на „Фестивалот Траснсилванија“, а потоа во Украина на Молодист Филм фестивал“, соопшти „Продукција Митевски“.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе