АНИМАКС

Филмски маратон со проекција на анимирани филмови под ведро небо ќе се одржи во Скопје

Во строгиот центар на градот, на Плоштадот ВМРО, на 14 септември (четврток), во организација на „Анимакс Скопје Фест“ и „Тинтири-Минтири“ ќе биде организиран филмски маратон под ведро небо за сите љубители за анимирани филмови.

Станува збор за настан во кој е вклучена програма за деца, која почнува од 18.30 часот, и програма за возрасни, која почнува од 21 часот, а ќе трае до 24 часот.

Настанот е во организација на Меѓународниот филмски фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“ и филмското училиште „Тинтири-Минтири“, а е со поддршка на Градот Скопје, известија од тимот на „Анимакс Скопје Фест“.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе