Ентони Дод Ментл пристигна, црвениот тепих е послан, вечерва почнувa „Браќа Манаки“

Црвениот тепих за филмофилите е поставен пред Центарот за култура-Битола, каде вечерва започнува 43. издание на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки" со проекцијата на „Мајка и син", француски филм во режија на Леонор Сераије, а директор на фотографија е Елен Лувар.  Во Битола е веќе пристигнат Ентони Дод Ментл, добитникот на „Златна камера 300" за животно дело, која ќе му биде врачена вечерва.

Под мотото „Реалноста не е доволна" Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки" ќе го започне своето 43. издание вечерва во 21 часот во Центарот за култура во Битола, со проекцијата на „Мајка и син", француски филм во режија на Леонор Сераије, директорка на фотографија Елен Лувар.

Филмот премиерно беше прикажан на Канскиот филмски фестивал годинава, каде главниот сценограф ја доби наградата за млад филмски техничар. Ова е петти филм на Лувар кој се прикажува во Главната програма на „Браќа Манаки", откако претходно нејзините филмови играа: во 2003 година „Затвор" (The Cage) во режија на Ален Раус; 2012 година „Атомска ера" (Atomic Age), во режија на Хелена Клоц; „Невидливиот живот на Евридика Гузмао" (The Invisible Life of Euridice Gusmao) во режија на Карим Ајнуз, 2019 година – за кој ја доби „Златната камера 300" - и минатата година „Мурина", во режија на Антоанета Аламат Кусијановиќ. Елен Лувар е една од најпознатите кинематограферки на денешницата, со импресивна филмографија од околу сто наслови, меѓу кои и филмови режирани од Агнес Варда, Алис Рорвахер, Вим Вендерс, Клер Дени, Меги Гиленхал итн.

Во Битола веќе пристигна Ентони Дод Ментл, добитникот на „Златна камера 300" за животно дело, која ќе му биде врачена вечерва. Во текот на денешниот ден ќе пристигнат и Дариа Д' Антонио, кинематограферката на филмот „Божја рака" на Паоло Сорентино, која по утрешната прес конференција ќе одржи мастер клас, Маја Богојевиќ и Мелиса Созен, членки на меѓународното жири за главната селекција, актерката Ева Херциг, потоа кинематограферот Душан Јоксимовиќ, Јасмин Башиќ, член на жирито за документарната селекција, кинематограферот Бен Гуез, Најџел Волтерс почесниот член на ИМАГО и многу други.
Црвениот тепих за филмофилите е поставен пред Центарот за култура-Битола. Градот го добива сјајот на филмскиот фестивал во чест на браќата Манаки и е подготвен за вечерашното отворање.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе