Авард филм и видео

Документарен филм за КУД Идиоти

Продуцентската куќа Авард филм и видео во јули и август ќе има премиери на два филма, во кои што се јавува како малцински копродуцент.

Имено на 26 јули во главната програма на Мотовун филм фестивал, својата премиера ќе ја има хрватскиот документарен филм „Туста“, посветен на фронтменот на култниот панк бенд КУД Идиоти. Режисер на филмот е Андреј Коровљев, продуцент е Фактум од Хрватска (Ненад Пуховски), а како копродуценти се јавуваат Wake Up од Србија (Билјана Туторов), Авард филм и видео од Македонија (Владимир Стојчевски и Горан Стојилковиќ) и Загреб Филм од Хрватска (Винко Брешан). Во филмот се појавуваат и значајни имиња на музичари, новинари, музички менаџери и љубители на музика од македонската алтернативна сцена.

Филмот е реализиран со поддршка на хрватскиот Аудиовизуелен центар и Филмскиот центар на Србија, а Авард филм и видео е дел од копродукцијата со сопствено учество.

Овој филм македонската премиера ќе ја има во рамките на фестивалот Синедејс во ноември 2019.

На 19 август премиера во главната програма на престижниот Сараевски филмски фестивал ќе ја има и албанскиот игран филм „Отворена врата“ на режисерот Флоренц Папас. Продуцент на филмот е Bunker FIlm+ од Албанија (Ено Милкани), а како копродуценти се јавуваат Circle Film од Косово (Бесник Крапи), Lupin Film од Италија (Рикардно Неро) и Авард Филм и Видео од Македонија (Владимир Стојчевски и Горан Стојилковиќ).

Како македонски дел од екипата во проектот учествуваат и актерот Висар Вишка, композиторот Александар Пејовски, Фејми Даут како прв асистент на камера, дизајнерот на звук Игор Поповски од студиото Аудиохаус, заедно со целосната екипа на секторот звук составена од Ристо Алчинов, Илија Цветковски, Драган Спасов, Ненад Стефаноски и Леотрим Вока.

Проектот е реализиран со поддршка на Националните филмски центри на Албанија и Косово, како и со поддршка на Еуримаж. Македонската премиера филмот ќе ја има во рамките на фестивалот Манаки, во септември 2019, по што ќе следи и неговата кино дистрибуција.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе