Театар и филм

Пред крајот на 16. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“, на 18 ноември во киното „Милениум“, во 20 часот, ќе биде прикажан филмот „Пченица“ на Семи Капланоглу, еден од најпознатите турски режисери кој ја има освоено и Златната мечка на Берлинскиот филмски фестивал. Капланоглу е претседател на жирито на „Синедејс“ во Официјалната селекција.

18 Ноември 2017 - 16:14

На 19 ноември, со почеток во 20 часот, Кинотеката на Македонија се придружува во одбележувањето на 125-годишнината од раѓањето и 75-годишнината од смртта на писателот и уметник Бруно Шулц со проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“ на режисерот Бенјамин Гајслер, чија тема е Бруно Шулц, полски писател, уметник, литературен критичар и професор по уметност со еврејско потекло.

18 Ноември 2017 - 13:03

Во Кинотеката на Македонија на 18 ноември, во 20 часот, ќе се одржи финалната вечер на осмото издание на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола.

18 Ноември 2017 - 12:00

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 17 ноември, во 19 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Кец на десетка“, поставена на текст од Митко Бојаџиски во колективна режија. Во претставата играат Александар Микиќ како Таткото Доксе, Тања Кочовска (Мајката Грациела), Нина Деан (Ќерката Ана) и Ивица Димитријевиќ (Тоше).

17 Ноември 2017 - 11:56

Премиерната изведба на претставата „Бракот е брак“, работена според „Просидба“ од А.П. Чехов, со адаптација и режија на Теа Беговска, ќе се одржи на 15 ноември, во 20 часот, во Театар Комедија. Сценографијата е на Сергеј Светозарев, костимографијата на Марта Дојчиновска, додека музиката во живо ќе ја изведува младиот Енес Беговски.

15 Ноември 2017 - 17:57

Во рамките на фестивалот „Синедејс“ на 15 ноември (среда), со почеток од 19 часот, во киното „Фросина“ ќе се одржи премиерата на филмот „Словенија, Австралија, а утре и светот“ во сценарио и режија на Марко Набершник.

15 Ноември 2017 - 17:16

По објавата на одлуката за раскинување на договорот на Агенцијата за филм на РМ со продуцентската куќа „Јадран филм“ за снимањето на серијата „Македонија“, како и отворањето постапка во Јавното обвинителство за овој проект, своја реакција и видување на случајот испрати продуцентот Винко Грубишиќ од „Јадран филм“.

15 Ноември 2017 - 16:47

Во рамките на 16. Фестивал на Европски филм „Синедејс“, како дел од програмата „СинеБалкан“, на 15-ти ноември (среда), со почеток во 21 часот, во Кино „Фросина“, ќе се прикаже долгометражниот игран филм „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ, известија од „Скопје Филм Студио“, кои се македонски копродуцент.

14 Ноември 2017 - 19:56

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со која што тој раководи поведе постапки пред сите надлежни институции поради очигледните прекршувања на потпишаниот договор од страна на видео продукцијата „Јадран филм“ за реализација на играна серија „Македонија“, договор кој тежи 4.6 милиони евра.

14 Ноември 2017 - 15:05

Филмот „Ослободување на Скопје“ ја освои наградата за најдобро сценарио за долгометражен игран филм на неодамна завршениот Интернационален Арпа Филм Фестивал, што се одржуваше во Egyptian Theatre Hollywood во Лос Анѓелес, известија од филмската продукција „Партизанс“.

14 Ноември 2017 - 14:48

Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина на која се разговараше за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

13 Ноември 2017 - 22:20

Филмот „Исцелител“ на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески ја освои наградата на публиката во рамки на програмата „Balkan Survey“ на 58-от Солунски филмски фестивал, кој заврши синоќа. Тоа е единствената награда што се доделува во балканската програма и прва награда доделена на македонски филм во 58-годишното постоење на фестивалот.

13 Ноември 2017 - 10:23

Снимена е првата сезона од играната серија „Македонија" која ги промовира темелните човекови вредности и објавен е промотивен спот, соопшти денеска Друштвото за филмска и видео продукција Јадран филм.

12 Ноември 2017 - 12:54

На сцената од театарот „Војдан Чернодрински“ се поставува текстот „Клетници“ од Виктор Иго во режија на Мартин Кочовски, кој вели дека мотивот да се направи претставата во прилепскиот театар била тематиката, известија од НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп.

11 Ноември 2017 - 18:35

Нова претстава на репертоарот на Драмски театар Скопје е „Вера, љубов, надеж“ на авторот Еден фон Хорват, кој потенцирал дека оваа театарска игра е создадена во соработка со Лукас Кристл, а текстот е со поднаслов „Мал танц на смртта во пет слики“. Режисер на праизведбата на текстот во Македонија е италијанскиот режисер Лука Кортина.

10 Ноември 2017 - 19:22

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе