Театар и филм

На четвртиот ден од Млад отворен театар вечер од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе биде изведен танцовиот перформанс од Италија „Човековиот срам“, резултат од проектот „Поетиката на срамот“ во копродукција на „Reteteatro41“ и Фондацијата „Матера 2019“. Премиерно беше изведен во март во Матера – италијанскиот град кој годинава ја носи титулата Европска престолнина на културата.

16 Септември 2019 - 10:46

Денеска на ИФФК „Браќа Манаки", со почеток од 19 часот ќе се одржи македонската премиера на играниот филм „Отворена врата" во режија на Флоренц Папас. Продуцент на филмот е Бункер филм+ од Албанија (Ено Милкани), а како копродуценти се јавуваат Сиркл филм (Circle Film) од Косово (Бесник Крапи), Лупин филм (Lupin Film) од Италија (Рикардно Неро) и Авард филм и видео од Македонија (Владимир Стојчевски и Горан Стојилковиќ).

16 Септември 2019 - 10:25

Некој ме пушта јас самиот да поставам музиката, друг пак самиот одредува за која сцена сака музика, изјави еден од најеминентните македонски композитори на филмска и театарска музика, Љупчо Константинов за соработката со режисерите.

15 Септември 2019 - 21:13

Режисерот и кинематографот не се во брак, туку се партнери за танц, рече синоќа во Битола Едвард Лакман, добитникот на наградата Златна Камера 300 за животно дело на фестивалот Браќа Манаки.

15 Септември 2019 - 11:47

Со перформанс подготвен од режисерот Срѓан Јанаќијевиќ и со доделување на наградата „Златна Камера 300" за животно дело која ќе му биде врачена на светски познатиот американски кинематограф Едвард Лакман, вечерва во Битола почнува 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки".

14 Септември 2019 - 09:18

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на проектот Томи Јанежич, од 11 претпладне до околу 21,30 часот вечер на сцената во Младинскиот културен центар ќе ја изведат претставата „Сѐ уште без наслов".

14 Септември 2019 - 09:07

ИФФК „БраќаМанаки“ информира дека на еден ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание, во Северна Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашнит лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело.

13 Септември 2019 - 12:22

Хрватскиот актер Драшко Зидар ја доби наградата за високо актерско остварување на 27-то издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков", кое заврши синоќа во Струмица. Актерот наградата ја доби за улогата на Сладек во претставата „Аудиенција", работена по текст на Вацлав Хавел, во режија на Дражен Ференчина, а во продукција на театарот од Вировитица, Република Хрватска.

13 Септември 2019 - 08:13

Престижниот филмски фестивал „Браќа Манаки" оваа година се одржува по јубилеен 40-ти пат, а ќе го отвори новиот филм на култниот шпанскиот режисер Педро Алмодовар, кој својата премиера ја имаше на годинешното издание на Канскиот филмски фестивал.

12 Септември 2019 - 20:25

Теона Стругар-Митевска доби награда за режија за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на штотуку завршениот филмски фестивал (Fünf Seen Film Festival) во Минхен.

12 Септември 2019 - 10:32

Актерката Катерина Коцевска е нова в.д. директорка на Драмски театар, избрана од вработените, информираат од Министерството за култура.

10 Септември 2019 - 22:05

Европскиот парламент ги откри тројцата финалисти на официјалното натпреварување за филмската награда „Лукс“ (Lux) за 2019 година – меѓу нив е филмот „Господ постои името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Другите два филма во финалето се „Колд Кејс Хамарскјилд“ од Мадс Бругер (Данска / Норвешка / Шведска / Белгија) и „Кралството“ од Родриго Сорогојен (Шпанија / Франција).

10 Септември 2019 - 13:27

Македонскиот народен театар утре ја почнува новата театарска сезона. На репертоарот утревечер е „Не се клади на Енглези“ на режисерот Синиша Евтимов, која ќе биде изведена и на 16 септември. Првата премиера во новата сезона на МНТ е на 24 септември – „Бесачи“ која ја подготвува бугарскиот режисер Јавор Грдев.

10 Септември 2019 - 10:33

Во конкуренција од 167 авторски трудови од 14 подунавски земји, филмот „Километар во туѓи чевли" на авторката Кристина Алексиеска во продукција на ТВ Морис, викендот беше награден со специјално признание за посебен квалитет на авторскиот труд на 10-от по ред јубилеен меѓународен фестивал „Профест".

09 Септември 2019 - 14:49

Во францускиот град Нанси синоќа на јубилејното 25-то издание на Меѓународниот филмски фестивал од Нанси (ФИФН), филмот на Куштрим Бектеши „Незаборавна пролет во заборавено село“ имаше успешна француска премиера.

05 Септември 2019 - 10:48

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.

повеќе