Премиера на претставата „Демократија“ во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

Претставата „Демократија“ од  рускиот поет, нобеловец и добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата, Јосиф Бродски, синоќа  беше премиерно изведена во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, во режија на Кирил Петрески.

Текстот од Бродски е македонска праизведба, пишуван е во бурната 1989 година, во време на рушење на Берлинскиот ѕид, обединувањето на Германија, распаѓањето на Варшавскиот Пакт и почетокот на распадот на Советскиот Сојуз.

„Демократија“ е политичка гротеска за една измислена земја, за едни измислени ликови, но за реални проблеми кои што се совпаѓаат со проблемите на повеќето земји од Источна Европа или Западен Балкан.

Претставата духовито и умешно го прикажува неочекуваното воведување на демократија во една мала социјалистичка држава.

Во претставата играат Марјан Чакмакоски, Димитар Ѓеоргиевски, Ангела Наумоска, Михајло Миленкоски, Димитрина Мицкоска, како и младите Давид Папазоски и Теодора Трајческа. Сценографијата е на Зоран Николовски, автор на музиката е  Марјан Неќак, а на костимите Розе Трајчевска.

 

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе

Охрид, најголемиот и најпосетен туристички центар во Македонија, балканскиот Ерусалим и европскиот бисер, се менува со брзина на светлината.

повеќе