Опера и балет

Во организација на Искра Шукарова, професор на катедрата за современ танц на ФМУ-УКИМ, и во соработка со кореографи од Словенија и САД, ќе се одржат два настани што ќе ја збогатат содржината на случувањата поврзани со современиот танц во Македонија.

30 Март 2018 - 13:08

На малата сцена на Македонската опера и балет, на 30 март, со почеток во 20 часот, ќе се одржи праизведба на операта „Помеѓу соништа и летови“, поставена на музика и либрето од Горан Начевски, диригент ќе биде Иван Еминовиќ, а режисер - Љупка Јовановска.

30 Март 2018 - 11:28

Фестивалот „Танц Фест 2018“ годинава ја започнува својата програма на 04 април 2018 година во Македонскиот народен театар, а на свеченото отворање во 20 часот ќе биде доделена Наградата за врвни достигнувања во областа на танцот „Менада“, која годинава ја добива извонредниот француски уметник Дидје Дешамп, актуелен директор на Националниот театар Шајо во Париз.

28 Март 2018 - 10:47

Кореографката и професор при ФМУ – Искра Шукарова е поканета како член на жири на Републичкото натпреварување на учениците од музичките и балетски училишта во Србија, кое се одржува од 17 до 28 март 2018 година во Нови Сад.

23 Март 2018 - 17:42

Македонската кореографка Рисима Рисимкин деновиве престојува во Љубљана, каде вечерва, во Танцовиот театар на Љубљана (Плесни театар Љубљана), ќе се одржи премиерата на соло претставата „Орландина“, која Рисимкин ја подготви за една од најдобрите словенечки современи танчерки Росана Хрибар.

23 Март 2018 - 14:44

Срдечна и пријателска средба со новинарите оствари новиот в.д. директор на Македонската опера и балет, Ќазим Асотиќ. Целта на неформалната средба беше подобро меѓусебно запознавање и најава на акценти од годишната програма за работа на МОБ. Асотиќ рече дека за секој настан поединечно МОБ ќе информира благовремено и со повеќе детали.

16 Март 2018 - 12:13

Локомотива - Центар за нови иницијативи во уметноста и културата најави дека на 25.02.2018 (недела), во 20 часот, во просторот на „Кино Култура“, простор за современи изведувачки уметности и современа култура, ќе се одржи перформансот „јас повторно - но не сама“, на Гизела Милер и „Гебрудер Тејхман“.

22 Февруари 2018 - 15:55

На педесет и првата годишнина од премиерата на култното дело „Драгоцени камења“ (кое вклучува три сепаратни делови „Рубини“, „Брилијанти“ и „Смарагди“) на американскиот кореограф Џорџ Баланшин, балетот Сан Антонио имаше премиера на „Рубините“ на 16.02.2018, забележано е во освртот на проф. Соња Здравкова – Џепароска.

22 Февруари 2018 - 15:00

На сцената на Народниот театар во Велес, пред полн салон, синоќа беше отворена сезоната и Годината на танцот 2018 на Танц Фест Скопје со претставата „Фен Мо“ од Пекинг, Кина, која беше проследена со овации. На 24 јануари, во 20 часот, претставата ќе биде изведена и на сцената на Македонскиот народен театар во Скопје.

23 Јануари 2018 - 13:03

Танц Фест Скопје ја прогласи 2018 година за Година на танцот и сезоната ја почнува со гостувањето на извонредната претстава „Фен Мо“ од Пекинг, Кина, во изведба на танцовата компанија на Пекиншката академија за танц. Претставата ќе има две изведби, на 22 јануари, во 20 часот, на сцената на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, и на 24 јануари, во 20 часот, на сцената на Македонскиот народен театар во Скопје.

20 Јануари 2018 - 11:52

Искра Шукарова е поканета од страна на театарската академија SNDO – School for New Dance Development како дел од Academy for Theatre and Art да присуствува на претставите на младите автори, како дел од програмата на академијата. Претставите ќе се одржат на 23 и 24 ноември. Современите танцови дела кои ќе бидат презентирани ќе ги прикажат новите креативни тенденции на младите автори.

22 Ноември 2017 - 11:34

Македонската јавност ќе има ретка можност да го види балетскиот спектакл, претставата „Оревокршачка“ на мраз, во изведба на Државниот балет на мраз од Санкт Петербург, Русија. Поради огромниот интерес за претставата, која ќе се одржи во МОБ на 04 декември 2017 година, со почеток во 20 часот, организаторите, „Прагма Продукција“, договорија две изведби на „Оревокршачка“.

05 Ноември 2017 - 11:35

Скопје танцовиот театар, чиј уметнички директор е Рисима Рисимкин, на 31 октомври, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар во Скопје ќе ја прикаже претставата „Зеро“ во тематската Вечер на млади кореографи.

30 Октомври 2017 - 11:28

Денеска во Скопје, на 68-годишна возраст, почина примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева, соопшти Македонската опера и балет.

17 Октомври 2017 - 20:28

Влезот во втората третина од програмата на летната манифестација „Скопско лето“, во организација на Дирекцијата на култура и уметност – Скопје, ќе го означат две премиерни изведби, на балетската претстава „Ла, ла, ла!“ на кореографката Саша Евтимова, со учество на балетски солисти и ансамблот при Македонската опера и балет, и театарската премиера на претставата за деца „Малиот принц“ од Антоан де Сент Егзипери на Детски театарски центар – Скопје.

01 Јули 2017 - 12:00

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе