Опера и балет

Во Македонската опера и балет, во рамките на 44. Мајски оперски вечери, на 28 мај (сабота), со почеток во 20 часот, ќе биде изведен редок концерт на тројца контратенори. Во рамките на малите Мајски оперски вечери својот прв настап го имаше детскиот хор „Фалсето“, додека на 29 мај, во 12 часот ќе биде изведена популарната претстава за деца „Петар Пан“.

28 Мај 2016 - 16:01

Во Македонската опера и балет, во рамките на 44. Мајски оперски вечери (МОВ), на 26 мај (четврток) 2016, со почеток во 20 часот, ќе биде изведена спектакуларната претстава „Турандот“ на Џакомо Пучини, опера која има долга традиција на сцената на МОБ.

26 Мај 2016 - 16:17

Во Македонската опера и балет, во рамките на 44. Мајски оперски вечери, на 24 мај (вторник), со почеток во 20 часот, ќе биде изведена оперската претстава „Хофманови приказни“ од Жак Офенбах, која плени со прекрасната музика и доживувањата на боемот Хофман.

23 Мај 2016 - 12:24

Во Македонската опера и балет, во рамките на 44. Мајски оперски вечери, на 20 мај, во 20 часот, ќе биде изведена балетската претстава „Заспаните убавици“ (според романот „Куќата на заспаните убавици“ на Јасунари Кавабата).

18 Мај 2016 - 14:00

Во Македонската опера и балет, на 17 мај (вторник), во рамките на 44. Мајски оперски вечери, со почеток во 20 часот, ќе биде изведена оперската претстава „Риголето“, на прославениот Џузепе Верди.

17 Мај 2016 - 10:08

Во рамките на 44. Мајски оперски вечери, на 14 мај (сабота) 2016 година, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи мегапопуларниот хор „Вива вокс“ (Viva Vox) од Белград, Србија. Хорот е основан пред 10 години од страна на група средношколци и нивната професорка и диригент Јасмина Лорин.

14 Мај 2016 - 16:40

Во Македонската опера и балет, во рамките на 44. Мајски оперски вечери, на 13 мај (петок) 2016 година, со почеток во 20 часот, ќе биде изведен балетскиот спектакл „Лебедово езеро“ од Петар Илич Чајковски, ремек-дело на балетската класика.

13 Мај 2016 - 16:08

Свеченото отворање на 44. Мајски оперски вечери на 9 мај 2016 година, во 20 часот, ќе ја донесе премиерата на операта „Евгениј Онегин“ според поемата на Александар С. Пушкин и музика од Петар Илич Чајковски, во режија на Дејан Пројковски со диригентот Саша Николовски-Ѓумар.

09 Мај 2016 - 18:31

Танцовиот одбор на Македонскиот центар на ИТИ, во состав од Биљана Тануровска-Ќулавковски, Соња Џепароска, Ивана Коцевска, Александра Мијалкова, Кире Миладиноски и Искра Шукарова, ја избраа балерината Тања Вујисиќ-Тодоровска (МОБ, Скопје), за балетен уметник на годината и авторка на пораката по повод Меѓународниот ден на танцот – 29 април 2016 година. Светската порака ја испрати Леми Понифасио од Нов Зеланд.

28 Април 2016 - 19:15

Во големата сала од НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, на 28 април, годишен концерт ќе одржи танц-студиото „Зодијак“. Концертот е по повод 17 години постоење на „Зодијак“ и одбележувањето на Интернационалниот ден на танцот – 29 април.

28 Април 2016 - 10:12

По повод Светскиот ден на танцот (29 април) во Македонската опера и балет на 27 април, во 20 часот, премиерно ќе биде изведена премиерата на балетската претстава „Црвената соба“, модерен балет работен според шубертовиот Квартет бр. 14. по либрето на Сашо Димоски и во кореографија на Игор Киров.

27 Април 2016 - 19:39

Интернационалниот фестивал за современ танц „Танц Фест 2016“ на 23 април, во 20 часот, во Македонскиот народен театар, ќе го затвори своето издание во Скопје со уште еден извонреден уметнички настан, претставата „Транс Ла Вало“ на „Најн Контемпорари Денс компани“ од Пекинг, Кина.

23 Април 2016 - 09:24

Во Денсинг салата во МКЦ, како дел од програмата на „Танц Фест 2016“, на 15 април, ќе биде изведена претставата „Волшебен свет“ во продукција на „Скопје танцов театар“. Претставата се состои од три кореографии на познатата музика „Chaconne in minor D“ од Ј.С. Бах, за која свои верзии ќе дадат тројца млади кореографи – Матеа Киселичка, Александра Кочовска-Начева и Иван Ангелковски.

14 Април 2016 - 18:46

Извонредната балетска претстава „Боите на танцот“ во кореографија на Мехмед Балкан, а на музика на турскиот композитор Ерим Ардал и Ј.С. Бах, со дваесетина танчери од Државната опера и балетот од Измир, Турција, во рамките на „Танц фест 2016“ ќе биде изведена на 11 април, во 20 часот, на сцената на Македонскиот народен театар.

11 Април 2016 - 17:36

Програмата на „Танц фест“ ќе се одвива од 6 до 29 април во три градови во Македонија, во Скопје, Велес и во Битола. Мото на годинашното издание е „Let's Dance! Be different!!!“, во чест на Дејвид Боуви, кој е првата голема музичка ѕвезда, која во далечната 1988 година го претстави современиот танц на сцена, танцувајќи заедно со современата танцова компанија „Хјуман степс Ла Ла Ла“ од Њујорк.

06 Април 2016 - 16:35

ДУИ е дел од влада која, дел поради пандемијата, а дел поради непостоење на политичка волја за реформирање на системот и искоренување на корупцијата и организираниот криминал создаде назадоволство кај граѓаните.

повеќе

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе