Музика

Речиси се распродадени билетите за престојните два концерти на оркестарот на Филхармонија. Првиот е „Штурецот и мравката" наменет за најмладите кој ќе се одржи на 8 февруари (сабота) во 12 часот. Станува збор за уште еден, премиерен детски концерт кој Филхармонија го реализира во соработка со НЛБ. Диригент е Елена Митревска, аниматор е Мартин Јорданоски, а на програмата се дела од Монти, Пахелбел, Штраус, Бернштајн, Сен-Санс, Елгар, Моцарт...

04 Февруари 2020 - 10:57

Културно уметничкото друштво „Брвеница" од истоименото тетовско село со традиционален годишен концерт вечерва го одбележа празникот Свети Атанасиј. Покрај домаќините во спортската сала на ОУ „Коста Рацин" настапија фолклорните ансамбли „Китка" од Ораовица и „Млади Подарешани" од Подареш, КУД „Младост" од Кичево како и неколкумина естрадни уметници.

01 Февруари 2020 - 19:44

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток во 20 часот. Како солист ќе настапи виолинистот Александар Димчевски, а диригент е Румон Гамба од Велика Британија. На програмата се увертирата „Земја на планина и поплава“ од Хамиш Меккан, Концертот за виолина и оркестар од Макс Брух и Симфонијата број 7 од Антонин Дворжак.

27 Јануари 2020 - 20:21

Дуетот Лина_Раул Рефри (LINA_RAÜL REFREE), Кајхан Калхор (KAYHAN KALHOR) и Силвија Перез Круз (SILVIA PEREZ CRUZ) се првите големи имиња што најавуваат исклучително возбудливо издание на Oффест. Годинешниот 19. Oффест ќе се одржи од 2 до 6 јуни во Скопје.

24 Јануари 2020 - 08:40

На 24 јануари (петок) со почеток во 12 часот во Малата концертна сала на Факултетот за музичка уметност во Скопје ќе почне одбележувањето на 20-годишнината на архивот БузАр 2000–2020 (Архив Бужаровски) на кое премиерно ќе биде прикажано документарното видео за доајенот на македонската народна музика, виолинистот, аранжер и композитор Благоја Дескоски.

22 Јануари 2020 - 11:56

„Ѕвездена музика“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток во 20 часот. На програмата е инспиративната компилација на едно од најзначајните дела во историјата на музиката – „Прстенот“ на Рихард Вагнер, како и впечатливиот концерт за тромбон и оркестар „Старгејзер“ од Џонатан Дав. Диригент е Тимоти Редмонд, а солист Питер Мур од Велика Британија.

20 Јануари 2020 - 11:20

Младинскиот културен центар в сабота, 18 јануари, ќе ја отвори новата сезона со манифестацијата „Роденден на уметноста" што ќе ја организира осми пат.

16 Јануари 2020 - 10:47

Со изведување на композиции од Бетовен, Шуберт и Мошковски, во четврток со почеток од 20:00 часот во концертната сала на ФМУ, ќе настапи пијано дуото составено од професорот Зоран Пехчевски и Теодора Нарашанова. Тие на концертот ќе изведуваат композиции за пијано за четири раце напишани од Сен-Санс, Мусоргски, Реге и Бах.

06 Јануари 2020 - 08:06

Македонската оперска дива Ана Дурловски по новогодишниот празничен концерт на минхенскиот радиски оркестар беше бурно поздравена од присутната публика (1.500). Таа беше главна ѕвезда на Новогодишниот концерт на минхенскиот радиски оркестар.

04 Јануари 2020 - 17:18

Во екот на претпразничните денови, ликовите од детскиот едукативно-музички серијал „Дајте музика“, се фатија за хумана работа.

30 Декември 2019 - 16:33

 Албумот на македонскиот пијанист Симон Трпчески, „Сказни од Русија“, доби максимални пет ѕвездички од престижното британско списание „Би-Би-Си мјузик магазин“. Самостојниот албум на Трпчески е издаден под британската етикета „Оникс“.

30 Декември 2019 - 13:51

Во македонскиот Културно-унформативен центар во Софија денеска ќе се одржи „Новогодишен концерт" на Шкељзен Бафтиари (пијано), Бесиана Мехмеди (мецосопран) и Шкодран Толај (тенор). На програмата на концертот се познати композиции од класичната музика.

30 Декември 2019 - 12:22

Philosophical Meditations е петтиот албум на триото Post Global Trio, а прв за јапонската независна издавачка етикета Alien Garage.

27 Декември 2019 - 07:38

Албумот насловен „Bedtime Stories” на младата група Lincoln Letter ќе биде концертно промовиран в недела, на 29 декември во МКЦ. Концертот ќе се одржи во 20 часот во Денсинг салата во МКЦ, влезот е слободен за сите посетители.

26 Декември 2019 - 21:33

Мешаниот аматерски хор на КУД „Стив Наумов" – Битола е првиот, најстариот македонски хор, формиран само два дена по 4 ноември, денот на ослободувањето на Битола, односно на 6 ноември во 1944 година. Пред 75 години, борците на Седмата македонска ударна бригада – Битолска, сакајќи што побрзо да се чуе слободна македонска песна, на плоштадот во Битола и под диригентство на Тодор Скаловски приредуваат музичка програма со хорски композиции.

26 Декември 2019 - 08:34

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе