Музика

Програмата на годинешното издание на „Охридско лето“ за денеска го нуди концертот на дуото „СолиПс“, со флејтиската Елена Стојческа и гитаристот Роман Петио.

07 Август 2020 - 08:34

 Третиот фестивалски ден на „Охридско лето“ предвидува концерт на турското дуо Озџан Улуџан на виолина, во пијано-придружба на Бирсен Улуџан.

06 Август 2020 - 07:43

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето". Со познати арии во изведба на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ, во пијано придружба на маестро Миливое Велиќ, вечерва на Античкиот театар беше отворено годинашното јубилејно 60-то издание на нашата најголема и најреномирана музичко-сценска манифестација.

04 Август 2020 - 21:56

Со концерт посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ вечерва во Античкиот театар ќе биде отворено годинешното 60-то по ред издание на Фестивалот „Охридско лето“.

04 Август 2020 - 07:49

Во НУ Центар за култура  „Кочо Рацин” во Кичево вечер ќе одржат концерт уметниците кои се дел од проектот концерт „Трио“ по повод промовирање на пијано.

29 Јули 2020 - 11:42

Ние, луѓето од уметноста, градиме мостови, јас можам да напишан песна, а не да направам пат, тоа е работа на политичарите, изјави за бугарската новинска агенција БГНЕС гитаристот Влатко Стефановски кој со своето трио гостува на џез-фестивалот во Благоевград.

25 Јули 2020 - 21:16

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ, утревечер со почеток во 19.45 часот започнува џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Во рамки на двете фестивалски вечери на 23 и 24 јули, во паркот зад Младинскиот културен центар, под отворено небо ќе настапат 7 македонски џез состави.

22 Јули 2020 - 11:43

Во изминатиот половина век, запишан во мемоарите на битолчани со своето дефиле, фестивалски вечери, концерти, работилници, семинари и гости од целиот свет, својот 50-годишен јубилеј ќе го одбележи Републичкиот Фестивал на народни песни и игри. Оваа година, гостите кои ќе ја претвореа Битола во шарена фолклорна разгледница ќе ги гледаме во делот на он-лajн фестивалските настани, во соработка со Интернационалниот совет на фолклорни фестивали при светската организација ЦИОФФ, чиј лиценциран фестивал е токму „Илинденски денови“ од Македонија.

22 Јули 2020 - 06:36

Посетителите на овогодинешното издание на Скопје анплаг (Skopje Unplugged) во петокот на бината во винаријата Камник, и со почитување на здравствените протоколи, имаа уникатна можност да чујат едни од најголемите македонски музички изведувачи во специјално прилагоден акустичен сет.

19 Јули 2020 - 10:51

Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот светски медиум „Ол абаут џез“ (All About Jazz) на авторот Ненад Георгиевски е насловена Прес едн плеј (Press & Play) и на 20 јули (понеделник) во 19 часот ќе има и своја онлајн промоција која ќе може да се проследи преку фејсбук-страницата „Литература.мк“. Делото е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и од утре (18 јули) ќе може да се најде во сите книжарници „Литература.мк“ или да се купи онлајн.

17 Јули 2020 - 11:21

„Руски романси“ е насловен концертот кој во рамки на „Скопско лето“ ќе се одржи вечер од 20.30 часот на терасата на Музејот на македонската борба, а ќе настапат млади музичари и изведувачи кои учествувале на меѓународниот натпревар „Романсиjада“ во Софија и Москва.

14 Јули 2020 - 12:26

Покрај Амира Медуњанин, Дарко Рундек и Екипа, Авалон продукција потврди уште едно големо име кое доаѓа во Антички тетар во Охрид, во последиот квартал на ова лето.

13 Јули 2020 - 22:24

Пијанистката Дуња Иванова денеска со почеток во 21 часот, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, ќе одржи солистички концерт со музиката на германскиот композитор Макс Рихтер и делата на македонската авангардна композиторка Ана Пандевска.

13 Јули 2020 - 08:17

По бурните реакции на јавноста и домашните музичари за важноста на „Охридско лето“ и високите стандарди на овој фестивал, раководството на Фестивалот да го преиспита својот став за настапот на Жељко Јоксимовиќ, и покрај тоа што преговорите со Јоксимовиќ сè уште течеа, соопшти директорката на фестивалот Наташа Поповиќ.

09 Јули 2020 - 19:35

Балканската поп-ѕвезда Жељко Јоксимовиќ е еден од специјалните гости што годинава ќе настапат на фестивалот „Охридско лето“. На 7 август, во Антички театар. Оваа вест предизвика бурни реакции во македонската јавност, главно потсмешливи и со надеж дека сепак се работи за лажна вест. Но не е така.

09 Јули 2020 - 11:37

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе