Музика

Од денеска до сабота во МКЦ ќе се одржи деветтото издание на Фестивалот на свежа домашна музика „Земјотрес".

06 Мај 2021 - 09:25

Филхармонија в четврток, на 6 мај, ќе одржи концерт со кој ќе ја одбележи годишината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. На програмата се дела од Григ, Хендл, Маскањи, Моцарт, Сибелиус, Вагнер, Офенбах и Бизе. Како солистки ќе настапат Илина Митревска и Десислава Тодорова.

04 Мај 2021 - 11:42

На сцената во салата „Бели Мугри“ во Велес на 17 март солистички концерт одржа младиот виртуоз на пијано Арда Мустафаоглу од Скопје. Концертот поради пандемијата со ковид беше со ограничена публика, а која беше воодушевена од маестралната изведба на 18,5 годишниот Арда Мустафаоглу, а кој од изминатата есен е студент на Конзерваториумот во Хамбург во Германија каде ментор му е врвната пијанистка и професор Ана Виницкаја. По овој прв концерт Арда на 24 март одржа и солистички концерт во Македонската филхармонија во Скопје, исто така, со малубројна публика, а поради ковид-пандемијата се емитуваше во живо на јутјуб каналот.

03 Мај 2021 - 08:33

Еден од најкреативните музичари и визионери, пионерот на британскиот трип-хоп звук – Трики, го вклучи Скопје како дел од својата годинашна турнеја и на 7 октомври ќе одржи соло концерт во Младинскиот културен центар (МКЦ) во рамки на 23-тото издание на Таксират фестивалот, информираат од Пасворд продукција.

28 Април 2021 - 20:38

Еден од најекспонираните македонски композитори Никола Мицевски и официјално го издаде својот прв сингл „Kруг” како најава за неговиот прв албум „Нова ера”

19 Април 2021 - 12:35

Пијанистот Симон Трпчески во познатото студио М1 на Македонската радио-телевизија снима материјал за новиот компакт-диск. Со избрана екипа колеги работи за нов албум со дела од современата класична литература за камерна музика: „Квинтет“ на Панде Шахов, специјално адаптиран, како и делото „Дивертименто за секстет“ од францускиот композитор Гијом Конесон, во аранжман на перкусионистот Влатко Нушев.

04 Април 2021 - 19:24

Под диригентство на маестро Габриел Бебешелеа, Филхармонијата вечер ќе го одржи концертот „Боженствениот звук на Малер“. Изведена ќе биде Четвртата симфонија, ремек дело на австрискиот композитор Густав Малер, а како солистка ќе настапи сопранистката Милена Арсовска.

01 Април 2021 - 07:29

Зафир Хаџиманов, македонскиот филмски актер, пејач и композитор, почина на 78-годишна возраст од последиците од коронавирусот, пренесуваат српските медиуми.

27 Март 2021 - 15:53

 „Клавишите на Арда“ е насловен рециталот кој ќе се одржи в среда во 19 часот во Камерната сала на Филхармонија на кој ќе настапи младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу.

22 Март 2021 - 07:43

Овој четврток во 19 часот Филхармонија ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот" на кој праизведба ќе доживее електроакустична симфониска поема „Скопје" од македонската композиторка Ана Пандевска. На програмата се и „Фантазија за обоа и оркестар на фолк тема" од Васил Атанасов В'чев (кој ќе настапи и како солист на обоа), Адаџето од Малер и „Роденденот на една инфантка" од Шрекер. Диригент е Тимоти Редмонд од Велика Британија.

15 Март 2021 - 10:17

Еден од најпрогресивните музички состави кај нас, Фанк шуи, моментално актуелен со синглот "Не Време", се наоѓа помеѓу 9-те финалисти номинирани за "HEMI Music Award" - новата програма, наменета за талентирани музички изведувачи кои се подготвени да развијат меѓународна кариера и да ја пласираат својата музика на европско ниво.

15 Март 2021 - 10:09

Oдржувањето на јубилејното 40-то издание на фестивалот (20-24 октомври) е доведено во прашање. Прекинати сите подготовки за него. Небулозите, надвор од секаков здрав разум, со кои во подолг период се соочуваме во релациите со Министерството за култура, од кои мал дел се познати на јавноста, се веќе неподносливи, соопшти Скопскиот џез фестивал.

08 Март 2021 - 06:53

По првиот камерен концерт што се одржа на крајот од минатата година, на кој настапија музичари од оркестарот на Филхармонија, вечер во 20 часот ќе биде одржан уште еден концерт од серијата насловена „Филхармонија за Филхармонија".

04 Март 2021 - 07:21

 Јордан Костов квинтет вечерва во 20 часот ќе има концерт во кино „Фросина“, Младински културен центар. Како што најави дискографската куќа „ПМГЏЕЗ“, во Младинскиот културен центар ќе биде реализирана серија од три концерти во живо на македонска џез музика и современа класика, со почитување на мерките за заштита од ковид-19. 

26 Февруари 2021 - 08:18

ирекцијата за култура и уметност на град Скопје денеска изрази разочараност од Министерството за култура поради добиената поддршка од 546.000 денари за летната манифестација Скопско лето, која трае 40 дена од 21-ви јуни до 31-ви јули.

25 Февруари 2021 - 16:07

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе