Вечерва на „Скопско лето“ концерт на „Танец“

Ансамблот за народни игри и песни „Танец" вечер од 20,30 часот на плоштадот „Карпошово востание" ќе одржи вокално-инструментален концерт во рамки на фестивалот „Скопско лето".

На филмската програма Кафе-кино, пак, од 21 часот во Сули ан ќе биде прикажана фантастичната мистерија „Телма“ на режисерот Јоаким Трир. Филмот е снимен минатата година и е копродукција меѓу Норвешка, Франција, Данска и Шведска. 

До крајот на десетдневната програма Кафе-кино ќе има уште две проекции - утревечер е американско-јапонската романтична комедија „Париз може да почека“ на Елеонор Копола, а програмата в сабота ќе заврши со комедијата „Тивок замок“ по сценарио и режија на Бруно Димон

Постоењето на три етнички јавности и една, условно речено граѓанска, која постои само во поголемите градови каде што Бошњаците се мнозинство, предизвикува длабоко поделен медиумски простор.

повеќе

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе