Тафталиџе шафл - нов албум на Влатко Стефановски

Новиот албум на Влатко Стефановски – Тафталиџе шафл (Taftalidze Shuffle) со кој ја продолжува успешната соработка со најголемата дискографска куќа во регионот – Кроација рекордс (Croatia Records), ќе биде објавен утре.

Станува збор за едно од најисчекуваните музички изданија во 2020-та година, не само во Македонија, туку и во целиот регион, кое минатата недела со синглот Огледало ја заинтригира јавноста на овие простори.

На новиот албум Влатко е придружуван од подмладеното Трио. Во новата ритам секција членуваат басистот Иван Кукиќ, како и неговиот син Јан Стефановски на тапани.

И овој албум, како и сите соло-проекти на Стефановски, посветени се на Скопје, населбата Тафталиџе, која е неговото маало... Затоа песните се интимни и лични, а повторно толку блиски секому, заради сензибилитетот кој го носи музиката на Влатко Стефановски.

Албумот Тафталиџе шафл е создаван во периодот од јануари до октомври 2020-та, а текстовите се пишувани од април до јуни.

„Наместо да гледам ТВ и да паѓам во депресија, се одлучив да правам музика. И многу сум задоволен од резултатот“, открива Влатко, зборувајќи за својот нов албум.

Албумот е сниман во домашното студио на Влатко – „Езотерија“, додека миксот и мастерингот се работеа во студиото „Тра ла ла“ на Мите Димовски.

На албумот има и многубројни гости, кои уште повеќе ја оплеменија музиката и стиховите на Стефановски. Најбројни се клавијатуристите: Дамир Имери, Кирил Џајковски, Диран Тавитјан, Тихомир Поп Асановиќ, Матија Дедиќ и Васил Хаџиманов.

Придружните вокали ги пееше Андријана Јаневска, додека познатиот кавалџија Теодосиј Спасов во една песна свири труба.

Меѓу гостите на албумот е и актерот Никола Ристановски, кој во песната „Дијаспора“ има мал рецитал.

Дизајнот на обвивката е дело на уметникот Ладислав Цветовски.

Taftalidze Shuffle претставува извонредна колекција на вокални и инструментални теми на Влатко, низ кои бојата на неговата гитара е нешто што вечно останува во меморија на слушателот.

Албумот содржи девет теми: Taftalidze Shuffle, Funky junkie, Игранка, Гаража, Global Warming – local freezing, Огледало, Немам песна за тебе, Раскрсница, Дијаспора.

Освен на компакт-диск, овој албум на Влатко Стефановски кон крајот на декември Кроација рекордс ќе го објави и на винил.

Долги години, Влатко Стефановски е познат и признат како еден од најдобрите светски гитаристи. Многу пати покажа ненадмината техника и уникатна чувствителност, подеднакво е успешен во етно и во рок, но исто така и во блуз, фанк и џез - жанрови кои го обликуваа неговиот музички пат и го обележаа како уметник.

По исклучително успешниот акустичен албум „Мајчин јазик“, Влатко му се враќа на звукот и атмосферата од 70-тите години на минатиот век, а новиот албум Тафталиџе шафл, содржи сè што ги направи 70-тите посебни.

И.Б.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе