„Сказни од Русија“ на Симон Трпчески доби највисоки оценки од музичкото списание на Би-би-си

 Албумот на македонскиот пијанист Симон Трпчески, „Сказни од Русија“, доби максимални пет ѕвездички од престижното британско списание „Би-Би-Си мјузик магазин“. Самостојниот албум на Трпчески е издаден под британската етикета „Оникс“.

„Трпчески ги позлатува ‘Приказните‘ на Прокофјев со совршено проценет тон, придружен од снимка која е истополна и прекрасна, како и изведбата на ваков врвен пијанист“, пишува критичарот Дејвид Најс во текстот насловен „Трпчески обојува магична слика“, издвоен како „инструментален избор на уредникот“.

Од Здружението за култура и уметност КултурОп велат дека по декемвриските настапи во Франкфурт и Виена (во прочуената сала „Музикферајн“), првите три концерти во 2020 го водат Трпчески во САД, со Симфонискиот оркестар на Њу Џерси и славната диригентка Шијан Жанг.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе